Canbeyli: “Tarlayı boş bırakın”

Şanlıurfa Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Selahattin Canbeyli sonunda isyan etti.

8983 Okunma
Canbeyli tarlada kuru tarım yapan çiftçinin gün geçtikçe zarar ettiğini çiftçinin üretim yaparken yaptıkları masrafı çıkarmadığını bu nedenle tarlanın boş kalmasının çiftçiler açısından daha karlı olacağını savundu. 
 
Canbeyli yaptığı açıklamada; “Kuru tarım yapmak intihar etmek gibi beş yıl içinde kuru tarım yapan kişiler elindeki bütün servetlerini kaybettiği gibi birde yüklü bir borcun altına girdiler Allah yardımcıları olsun benden tavsiye kuru tarım yapmasınlar tarlayı boş bıraksınlar” ifadelerini kullandı. 
 
Vatandaşlar ise çiftçinin geldiği son noktayı şu şekilde özetledi; “On ay önce aldığımız gübre 1.100 tl den 1.650 tl olmuş ve tarım girdilerindeki tüm ürünler A dan Z ye ortalama bir yılda %50 zamlanmış kuru tarım zaten ölmüş bu gidişata ne sulu ne narenciye nede hayvancılık dayanabilir. İthalatın canı sağ olsun milyonları istihdam eden ülkemizin % 30 unu ilgilendiren tarım ülkesinde bu tabloyu ACABA GÖREN VARMI!? Ayrıca ithalatın tüketiciye katkısının olmadığını bademde fıstık ’ta da gördük işimiz bayağı zor zaten küresel ısınma ve kuraklıkta her yıl artık kendisini his ettiriyor! Biz halen kanal İstanbul’la uğraşıyoruz İç Anadolu’da tarım içler acısı her şeyin hayırlısı deyip izleyeceğiz.” Dedi.
 
 
Etiketler Selahattin Canbeyli Fıstık Üreticileri Başkanı Kuru Tarım İsyan Şanlıurfa