Perçi’den 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Birecik İlçe Kaymakamı Kadir Perçi 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı.

6016 Okunma
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili açıklama yapan Birecik Kaymakamı Kadir Perçi şu ifadelere yer verdi; “5 Aralık, Türk kadınlarına siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edilişinin yıl dönümü kutlanıyor. Bu tarih aynı zamanda 'Dünya Kadın Hakları Günü' olarak kutlanmaktadır.
 
Öncelikle 1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olmuştur.
Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Birecikli kadınlarımız olmak üzere tüm değerli kadınlarımızın 'Dünya Kadın Hakları Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.” Dedi.
 
 
Etiketler Birecik Kaymakamı 5 Aralık Kadın Hakları Günü Kadir Perçi