Tanal: Tüysüz’e yapılan saldırı kabul edilemez

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, son dönemde avukatlara yapılan kötü muamelelere sert tepki göstererek meslektaşlarına sahip çıktı.

8676 Okunma
Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz’e Adliye önünde gerçekleştirilen saldırıyı Araştırma Önergesi ile Meclis’e taşıyan Tanal, “Avukatlık, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder. Bir ülkenin rejimi o ülkedeki avukatların karşılaştığı muamele ile ölçülür. Avukatlar hukuk devletinin, temel hak ve özgürlüklerin güvencesidir. Avukatlara yapılan saldırı, halkın hak arama özgürlüğüne, temel hak ve özgürlüklere yapılan saldırıdır. Şanlıurfa Baro Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz’e saldırı kabul edilemez” dedi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Şanlıurfa Baro Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz’ün Viranşehir Adliyesi’nde görevli polisler tarafından darp edilmesi olayının araştırılması için Komisyon kurulmasını istedi. Bir müvekkilinin duruşmasına katılmak için gittiği Viranşehir Adliyesi'nde görevli polis memurlarıyla tartışması sonucu kelepçelenip gözaltına alınan Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, hastaneden polisler tarafından darp edildiğine dair sağlık raporu aldığını açıklamıştı. Konuya ilişkin Viranşehir Adliyesi’nde yaşananların ortaya çıkması için Araştırma Önergesi talep eden Tanal, şunları söyledi:
 
“Şanlıurfa Baro Başkanımız Ahmet Tüysüz’e karşı Viranşehir Adliyesinde polisler tarafından gerçekleştirilen saldırı, savunma makamına yapılmış çirkin bir saldırıdır. Ülkemizin emniyet mensupları ile avukatların karşı karşıya gelmesi istenilen bir durum değildir. Toplumda asayişi sağlayan polislerle, hukukun ihlal edilmesi durumunda devreye giren avukatların toplum huzurunda, tartışan kesimler olarak lanse edilmesi son derece yanlış olup vatandaşı da umutsuzluğa itmektedir. Son zamanlarda avukatların maruz kaldığı kötü muamele ve savunma haklarının yargı mekanizması eliyle gasp edilmesi, haksız olarak tutuklanmaları, gözaltına alınmaları savunma makamını yani avukatlık mesleğini zedelemektedir. Toplumun yargıya, adalete, hukuka olan güvenini azaltmaktadır. Güçlü yargı ancak güçlü avukatlar varsa vardır. Avukatlara tanınan bağımsızlık, devletin her bir vatandaşının özgürlük alanını koruma isteği ile doğru orantılıdır. Avukatlık aynı zamanda yargı bağımsızlığı ve adalete güven için de gereklidir. Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz’e yapılan çirkin saldırı, bütün avukatlar nezdinde bardağı taşıra son damladır. Savunma makamına yapılan bu saldırı kabul edilemez. Başta Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz olmak üzere bütün avukatlara karşı gerçekleştirilen hukuksuzlukların tespiti, avukatların yaşadıkları mağduriyetlerin araştırılması ve çözüm önerileri bulunması, Meclis gündeminde konunun tartışılması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.”
 
Saldırının bir polis memuru tarafından gerçekleştirilmesinin ayrıca üzüntü verici olduğuna değinen Tanal, söz konusu polis memurunun, görevini kötüye kullandığını söyledi. Tanal, bir polis memurunun saldırgan tavrı yüzünden ortaya çıkan olumsuz imajın, halkın kahramanı diğer emniyet mensuplarına, mal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
 
Etiketler Mahmut Tanal Şanlıurfa Ahmet Tüysüz Baro