Ocakoğlu: Her sınıfa ayrı sistem

Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilat Başkanı İbrahim Ocakoğlu Yeni Urfa Gazetesi’nden Mehmet Canbek’in sorularını yanıtladı.

8085 Okunma

Eğitim sorunları hakkında konuşan Ocakoğlu; “ Sık sık müfredatın değiştirilmesi nerdeyse bu değişiklikler öyle bir hal aldı ki her sınıf ayrı bir eğıtim sisteminin uygulanması yakında gündeme gelecek bir durum aldı”dedi.

Yeni eğitim öğretimin başlamasından ardından bir açıklama yapan MHP İl Teşkilat Başkanı Ocakoğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “2017-2018 eğitim öğretim yılı Urfa'da görkemli katılımlarla başladı. Öncelikle hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Fakat aradan 1 hafta geçmesiyle birlikte eğitimdeki sıkıntılar tek tek ortaya çıkmaya başladı. MHP İl teşkilat başkanı olarak öğrenci velileriyle yaptığım görüşmeler neticesinde öğrenci velileri şu konularda sıkıntılarını de getirdiler.

Birincisi Urfa’mızın eğitimdeki temel sorunlarından biri olan öğretmen yetersizliği maalesef bu kadar açıklamaların yapılmış olmasına rağmen hala urfamızda öğretmen açığı devam ediyor. Öğrenci velilerinin en çok yakındığı bir diğer husus ise sınıflardaki Suriyeli öğrenciler. Her geçen yıl artan Suriyeli öğrenci sayısı nedeniyle özellikle de bu öğrencilerin dil ve altyapı konusundaki eksiklikleri eğitim kalitesinin düşmesine neden olmakta. Bu öğrencileri Türk öğrencilerin seviyesine çekmek için öğretmenler yoğun çaba harcasa bile maalesef öğrencilerin bu konuda çok eksik olmaları sınıftaki Türk öğrencilerin daha kaliteli eğitim almalarının önüne geçmektedir.

Bir diğer husus ise el yazısı değişikliği.

Geçtiğimiz yıllarda gene bu hükümet tarafından çıkarılan ilkokullarda el yazısı ile eğitim verilmesi konusu maalesef bir kaç yıl sonra aynı hükümet tarafından değiştirildi. Ve el yazısı ile yazmayı öğrenen öğrenciler bu değişiklik ile normal yazıya geçirilerek sil baştan yazı yazmayı öğrenmek zorunda kaldı. Düşünün ilkokul 4.sınıftaki bir öğrenci yeniden yazı yazmayı öğrenecek bu durum hem öğretmen hem öğrenci hemde velileri çok zor durumda bırakmıştır.

Bir diğer konu ise okulların giriş saatlerinin değişikliği.

Bir başka sorun kalabalık sınıfların halen var olması.

Sık sık müfredatın değiştirilmesi nerdeyse bu değişiklikler öyle bir hal aldı ki her sınıf ayrı bir ağıtım sisteminin uygulanması yakında gündeme gelecek bir hal aldı.

Son husus ise devlet ders kitaplarının yetersizliği nedeni ile kaynak kitap kullanılması zorunda kalınması. Ayrıca bu kaynak kitaplarının para karşılığı temin edilmesi iktidarın ücretsiz kitap dağıtma projesini sekteye uğraşmakta. Sadece yukarıda belirttiğim hususları eğitimde ortaya çıkan hususlardan birkaçı demek ki medya gücünü kullanarak eğitim yılını başlatmak zorunları çözmüyor.

Velilerimiz adına Şanlıurfa da eğitim ve öğretimde yaşanan sıkıntıları milli eğitim Müdürlüğü ne iletilmesi noktasında aracılık ediyoruz. Diliyoruz ki bu sorunlar ilgili kurum yada kurumlarca bir an evvel çözüme kavuşturulur.” Dedi.

Etiketler Şanlıurfa Urfa Milliyetçi Hareket Partisi İbrahim Ocakoğlu