Hem Suçlu Hem Güçlüler!

Şanlıurfa’da yaşanan olay bu kadarına da pes dedirtti.

24770 Okunma

Yaklaşık 1 ay önce kent merkezinde bulunan bir kreşte, öğrenci ablası olarak işe başlayan personel, Şanlıurfa klasiği işçi çalıştırma modeli ile karşı karşıya kaldı. İş yeri sahibi asgari ücret bile vermediği personeline sigorta da yapmaktan kaçınıyor. İşe girerken kreş ablalığı olarak göreve başlayan ve başka iş yapmayacağı ifade edilen personele servis ablalığı, iş yeri temizliği gibi görevler de yüklendi. Bunun üzerine iş yükünün hafifletilmesini isteyen personel olumsuz cevap aldı.

İşten ayrılma kararı alan kreş ablası kendi işi dışında iş yapmayacağını belirterek, şartların olgunlaşması halinde çalışmaya devam edeceğini belirtti. Bunun üzerine iş yeri sahibinden “işine geliyorsa bu şekilde çalışırsın” cevabını aldı.

WHATSAPP DURUMUNDA PAYLAŞIM YAPTI!

İşyeri sahibinin olumsuz cevabı üzerine işten ayrılan personel Whatsapp durumunda şu ifadelere yer verdi;

“Bir kreş var Şanlıurfa’nın ortasında ailelerin güvendiği canlarını emanet ettiği yerde çocukların hiçe sayıldığı gerekli ilginin gösterilmediği bir çocuk başka bir çocuğu ısırdı diye öğretmenin tutup onun kolunu ısırdığı orda çalışan emekçinin hakkının verilmediği başka işleri yapmaya zorlandığı yapamam deyince tehdit edildiği ben bunları duydum kulaklarıma inanamadım. Bu insanlık dışı bir olay böyle insanlar eğitimciyim diye geçinirken ben kendime eğitimci demeye utanıyorum. İnşallah en yakın zamanda gereken yapılacak”

Whatsapp durumunda paylaşım yapan personel iş yeri sahibi tarafından aranarak iş yeri ismi vermediği halde tehdit edilerek hukuki sürecin başlatılacağını ifade etti.

İşyeri sahibi ayrıca personelin eşinin iş yeri sahibi ile konuşarak işten attıracağı yönünde de tehditler savurduğu öğrenildi.

900 LİRAYA PERSONEL ÇALIŞTIRIYORLAR

Günümüz şartlarında devletin belirlediği 1300 lira asgari ücret tarifesine uymayan iş yerleri elemanlara 900 lira maaş vererek, iş çalışma saatlerini de esnetiyor. Bu durum çalışanların yükünü arttırıyor.

Öyle ki 900 liradan fazla ücret vermeyen iş yeri sahipleri çoğu personelin işe başlamasını bile yapmadan sigortasız çalıştırmayı hedefliyor.

ÇALIŞIP HAK ETTİĞİ PARAYI ALAMADI!

İşten ayrılan kreş ablası yaklaşık bir haftalık parasını da iş yeri sahibinden talep etti. iş yeri sahibinden "Sen bizi yarı yolda bıraktın parayı veremeyiz" cevabı üzerine personel hak ettiği parasını alamadı.  

KREŞLER DENETLENSİN!

Öte yandan başıboş kreşlerin, eleman ve iş yerleri konusunda denetlenmesi gerektiğini savunan veliler yetkilileri göreve davet etti. 

Etiketler Şanlıurfa Urfa Kreş Öğrenci İşçi Whatsapp Personel
  1. Yorum Yapan : Bşkn Ömer Alkan

    Bu konuya el atılacaktır! Efendim; kesinlikle ! Genç bireylerimiz bu kadar az miktarlarla çalışmamalı yasa ve kanunlara güveniyoruz !!!✔ ❌❌