Bu seferde yağmur yağmasın diye dua ediyorlar

Şanlıurfa’da kışa girmeden önce hazırlanan çekçek, kesme, sucuk gibi doğal ürünleri üreten vatandaşlar çalışmaları devam ederken yağmurun yağamaması için dua ediyor.

4799 Okunma
Şanlıurfa’da üzüm hasadından sonra şire yapımı için kolları sıvayan vatandaşlar dev kazanlarla kaynattıkları şireleri çeşitli aşamalardan geçirerek kesme, sucuk, çekçek, pestil gibi ürünlere dönüştürüyor. 
 
Uzun kış gecelerinde tüketmek üzere hazır hale getirilen bu doğal ürünler çeşitli aşamalardan geçerek en son kurutulmak üzere güneşte bekletiliyor. Tüm bu çalışma evrelerinin dışarıda olması dev kazanların altının odun ateşiyle tutuşturulması ve şirelerin yapılan ürüne göre güneşte kurutulması bu ürünleri üreten vatandaşların yağmurdan kaçınmasına neden oluyor.
 
Zahmetli bir iş olan bu ürünleri çıkaran vatandaşlar glikoz karıştırılarak üretilen ve organik şekilde yapılmayan ürünlere karşı vatandaşları uyarıyor. Besleyici ve doğal enerji kaynağı olan bu besin Şanlıurfalılar tarafından özellikle kış aylarında yoğun olarak tüketilmeye devam ediyor. 
 
 
Etiketler Şanlıurfa Şire Yağmur Dua