Urfa’da turşu yapacaklar bu habere dikkat!

Şanlıurfa’da özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde neredeyse tüm yemeklerin yanında kullanılan turşuların bozulmasının önüne geçmek hiçte zor değil.

8313 Okunma
Kış aylarının vazgeçilmezi özellikle çiğ köftenin yanında tüketilen ev yapımı turşuların erimesinin önüne geçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği yazımızda sizlerle işte cevaplar;
 
Turşuların bozulmaması için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su, sirke ve tuz oranının iyi ayarlanmasıdır. Eğer bu oran iyi ayarlanmışsa ve uygun koşullarda saklanıyorsa kurulan turşunun bozulma riski neredeyse sıfırdır. Turşunun bozulmamasında önemli püf noktalardan biri ise kurulan turşunu güneş ışınlarından korunması ve soğuk bir ortamda muhafaza edilmesi.
 
Turşu yaparken malzemeleri doğru oranda kullanmak çok önemli. Doğru oranda kullanılmayan turşu malzemeleri turşuların eriyip bozulmasına neden olabilir. Çok tuz kullanımı ya da çok sirke kullanımı turşuların erken bozulmalarına neden olabilir. Çok uzun süre turşu kullanılmaması, tüketilmemesi de turşuların bozulmasına neden olabiliyor. Hazırlanan turşunun olup olmadığını turşunun renginin değişmesinden ve çıkardığınızda tadından anlayabilirsiniz. Turşuların her biri değişik değişik zaman dilimlerinde olur. Fasulye turşusunu iki hafta sonra tüketebilirken kornişonu üç hafta sonra tüketebilirsiniz. Turşunun erimesi kavramından turşu malzemesinin yani ana malzemenin yumuşaması ya da kıvamının tamamen kaybolmasından anlaşılır. Uzmanlar kıvamı kaybolan turşuların tüketilmemesini özellikle belirtirken, önemli olanın turşunun saklandığı yer ve malzemelerdir. Bu doğrultuda zaten ev yapımı turşunuzun olup olmadığını sizler rahatlıkla anlamış olacaksınız.
 
 
Etiketler Şanlıurfa Turşu Bozulması Turşu Yapımı