Urfa’da ekmekte israfın geldiği son nokta

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Kadri Erdoğan Caddesi mevkiinde görüntülenen fotoğraf, görenlere bu kadarı da fazla dedirtti.

9593 Okunma
Ekmekte israfın geldiği son noktayı gösteren fotoğrafta çöp konteynerinin yanında bayat ekmekler küme halinde yükselerek çöp konteynerinin yanına bırakılması vatandaşlar tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Ekmek israfını önlemeye yönelik her gün onlarca kampanya başlamasına rağmen insanlar ihtiyacından fazla ekmek alarak milyonlarca ekmeğin çöpe gitmesine neden oluyor. Türkiye’de her gün 6.5 milyona yakın ekmek çöpe atılırken Şanlıurfa’da yaygınlaştırılan ekmek kutuları sayesinde binlerce ekmek çöpe atılmaktan kurtarılıyor. Ama ne yazık ki Şanlıurfa’da da ekmeğe verilen önem gün geçtikçe daha da azalmaya devam ediyor. Ekonomistler çöpe atılan ekmeklerle okul, hastane ve binlerce km yol yapılabileceğini vurgulayarak ekmekteki israfın geldiği noktaya dikkat çekiyor. Yüce kitabımız Kur’an- Kerim’de Araf suresinde “Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz” buyurulmuştur. Dinine ve geleneklerine bağlı muhafazakâr bir kesim olan Şanlıurfa’da bu görüntülerin ortaya çıkması bazı vatandaşlar tarafından şu şekilde yorumlandı; “Bu ülkede her gün dört veya beş milyon ekmeğin çöpe atıldığını hepimiz biliyoruz. Bu nedir? Allah'ın büyük bir nimetine küfrandır, nankörlüktür. Ekmek gibi ulu bir nimetin kadrini bilmeyen nankör bir toplum ne olur? Gün gelir, o nimet elinden gider. şükürsüzlük ve nankörlük nimetin zevaline sebep olur. Suriye’nin halini görüyoruz. Söylentilere göre o millette ekmeğe gereken önemi vermediği için bu hallere düştü. Allah bizi Suriye veya cezalandırdığı toplumlardan etmesin ”dedi.
 
 
Etiketler Şanlıurfa Ekmek İsrafı
  1. Yorum Yapan : misafir

    Urfa merkez ve ilçelerinde yaşayan savaş mağduru kadınlara çocuklara yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler