Urfa’nın o köyü terkediliyor

Güzelyurt Mahallesi bölgede aktif halde çalışan beton santrallerine tepki gösterdi.

89233 Okunma
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Güzelyurt Mahallesi bölgede aktif halde çalışan beton santrallerine tepki gösterdi.
 
URFA’NIN GÜZELYURT KÖYÜ HARAPTAR KÖYÜNÜ DE GEÇTİ
Güzelyurt mahalle sakinleri mahallede bulunan 2 beton santralini çeşitli kurumlara şikayet ederek kaldırılmasını talep etti. Tüm şikayetlere rağmen herhangi bir müdahalede bulunulmadığını açıklayan vatandaşlar mahallerini terk edeceklerini açıkladı.
 
HER YERE ŞİKAYET ETTİK AMA ÇÖZÜM BULAMADIK
Yüksek tonajlı iş makinelerinin yoldan geçtiğinde toz bulutuna boğulduklarını açıklayan vatandaşlar; “Tozdan ağaçlarımız kurudu. 50 yıl gözümüz gibi baktığımız ağaçlarımız gözlerimiz önünde kuruyor. Tozdan dolayı ağaçlarımızdan verim alamıyoruz. Fıstık ağaçlarımız kurudu, incir ve badem ağaçlarımız kurudu. Her yıl 2 ton ürün aldığımız fıstık ağaçlarımızdan bu sene 2 torba ürün aldık. Her yere şikayet ettik fakat herhangi bir dönüş alamadık. Yıllardır emek verdiğimiz ağaçlarımız gözlerimizin önünde yok olup gidiyor. Beton santrallerine ikazda bulunduk en azından yolumuzu sulayın diye ama sonuç yok. Ağaçlarımızı hayvanlarımızı geçtik çoluk çocuğumuzu mahalleye getiremiyoruz tozdan dolayı hastalanıyorlar. Bu santraller yüzünden köyümüz Şener Şen’in yıllar önce oynadığı Haraptar köyünü bile geçti. Allah rızası için biri bu sorunumuza çare bulsun. Şimdi hafta sonu santraller tam kapasite çalışmıyor. Siz hafta içi ikindi vakti gelin de görün köyün halini yoldan geçtiğimizde ne üstümüz kalıyor ne başımız. Yeter artık ya bu soruna bir çözüm bulsunlar ya da bizi bu köyden çıkarsınlar. 
 
50 YILLIK FISTIK AĞACINI KENDİ ELİYLE KIRDI
Güzelyurt mahalle sakinleri kameralar karşısında kuruyan ağaçlarını göstererek bin bir zahmetle büyüttükleri fıstık ağaçlarını kendi elleriyle kırdı. Kuruyan fıstık ağaçlarının gitgide çoğaldığını toz bulutunun fıstık ağaçları üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu açıkladı. Kuruyan fıstık ağaçlarının görünenle de sınırlı kalmadığını açıklayan Güzelyurt sakinleri kurumanın kanserli hücre gibi diğer ağaçları da etkisi altına aldığını, böyle giderse tüm fıstık ve meyve ağaçlarının kuruyup yok olacağına dikkat çekti.
 
BETON SANTRALİNİN HEMEN BİTİŞİĞİNDE BULUNAN ZEYTİN AĞAÇLARI DA TEHLİKEDE
Beton santraline 10 metre mesafede bulunan zeytin ağacı bahçe sahibi;  “Her ay ağaçlarımı düzenli olarak yıkıyorum verim gelmiyor ama yine de ne gelirse diye bakımlarını yapmaya çalışıyorum. Görüyorsunuz ağaçlar tozdan bembeyaz. Ağaçlar üzerindeki tozlar ilkbaharda döllenen ağaçların meyve vermemesine neden oluyor. Burası imara açık bir bölge ama tozdan dolayı kimse gelip buraya fiyat bile vermiyor. Yetkililere sesleniyoruz bizim bu zararımızı kim karşılayacak. Yetkililer gelsin burada ev yapsın bakalım yapabilecekler mi? Gelip burada bu tozun içinde oturabilecekler mi? İmara açılmış şehrin içinde mahallenin ortasında beton santrallerinin ne işi var. Ruhsatlarının sorgulanmasını istiyoruz bir an önce bu santrallerin mahallemizden çıkarılmasını istiyoruz ”dedi.
 
 

Etiketler Şanlıurfa Güzelyurt Mahallesi Haraptar Köyü Beton Santrali
  1. Yorum Yapan : Mehmet

    Ve halil ye belediye baskani fevzi demirkol köyde kaç tane ev var deyip bütün şikayetleri kulak arkası yapiyor