TİGEM Safkan Arap Tayları Yeni Sahiplerini Buldu

2017 yılının 24 Ekim Salı günü yapılan son tay satışında, Sultansuyu İşletmesine ait 10 baş 2 yaşlı erkek elit tay sahiplerini buldu.

5795 Okunma
İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen açık artırmada, elit taylar ortalama 153 bin TL fiyatla satıldı. Günün en yüksek fiyatla alıcı bulan tayı “ONURLUEFE”, 300 bin TL bedelle Mozaik A.Ş. tarafından satın alındı. ONURLUEFE’yi, 260 bin TL ile satın alınan “USTAOĞLU” ve 190 bin TL ile satın alınan “TULGAR” isimli taylar takip etti. Açık artırmada toplam 1 milyon 530 bin TL satış hasılatı elde edildi.
 
TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve oldukça çekişmeli geçen satışlara, Atçılık Daire Başkanı Gürsel Gökkaya, Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Ahmet Karakeçe, Destek Hizmetleri Daire Başkanı ve Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Durmaz katıldı.
 
TİGEM Genel Müdürü konuşmasında; 700 yılı aşkın bir kültüre dayanan TİGEM’in köklü yapısındaki en önemli kollarından birisinin Safkan Arap atı yetiştiriciliği olduğunu vurguladı. Sahip olduğu gen kaynakları, arazi büyüklüğü, deneyimi ve teknolojisi ile ülkemizin ve bölgemizin önde gelen Safkan Arap atı yetiştiricilerinden birisi olan TİGEM’in, uzun yıllardır yetiştiricilikte profesyonel bir yaklaşımla, sahip olduğu gen kaynağının günümüze kadar ıslah edilerek ulaşmasında bir köprü görevi gördüğünün altını çizdi.
 
Genel Müdür Taşan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“TİGEM olarak her yıl ortalama 240 baş Safkan Arap tayını yarış sahalarına sunmaktayız. Satışını yaptığımız taylardan üstün başarı gösterenler, hem genetik devamlılığın sağlanması hem de atçılığın ıslahı için sizlerden tekrar satın alınarak TİGEM bünyesine kazandırılmaktadır. Bu yolla da TİGEM, Arap atçılığının devamına hizmet vermektedir. Bilindiği üzere yarış sektörü büyük bir ticari sektör haline gelmiştir. TİGEM bu sektörün devamlılığı ve geliştirilmesi adına bir sigorta görevi görmektedir.
 
Bugün burada, 2017 yılı elit tay satışlarının üçüncüsünde Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü yetiştirmesi 15 baş tay satışa arz edilecektir. Sultansuyu Tarım İşletmesi bugüne kadar Alaz, Hastay, Devirhan, Ersoylu, Demirkır, Haberbatur, Ağakaraca, Sülo ve Tamerinoğlu gibi şampiyon atlar yetiştirtir. Bugün ise Özgünhan, Ateştopu, Onurkaan, Berkoş ve Özduran gibi şampiyon aygırların taylarını siz yarış severlerin beğenisine sunacağız”.
TİGEM Genel Müdürü konuşmasını, satışın at sahipleri ve Arap atçılığına hayırlı olmasını dileyerek ve satılacak tayların yarış sahalarında ayaklarının düz basmasını temenni ederek bitirdi.
 
TİGEM her yıl 4 kez koşu tayı, 3 kez de elit tay olmak üzere 7 kez Safkan Arap tay satışı gerçekleştiriyor.
Anadolu, Karacabey ve Sultansuyu olmak üzere üç işletmeye ait olan ve 4 defa yapılan satışlarda; toplam 206 baş tayın satışından 9 milyon 447 bin TL gelir elde edildi. Bu 4 satışın en yüksek fiyata alıcı bulan ilk üç tayı “BEHİÇEFE”, “ŞENHAN” ve “TATARKAN” oldu.
Anadolu, Karacabey ve Sultansuyu İşletmelerine ait 41 baş erkek elit tay satışından, toplam 7 milyon 295 bin TL satış hasılatı elde edildi. Bu satışlarda en yüksek fiyatla alıcı bulan ilk üç tayı ise “BEYHANEFE”, “AZANT” ve “ONURLUEFE” oldu.
 
 
Etiketler TİGEM Arap Atı