Esnafı için Urfa belediyelerine ver yansın etti!

Şanlıurfa’da kaçak ve vergisiz iş yapanlara belediyelerin duyarsız kaldığını belirten Başkan Hadi Öge belediyelere veryansın etti.

51743 Okunma

Şanlıurfa’da vergi vererek hakkıyla iş yapan esnafların kaçakçılar yüzünden iflas noktasına geldiğini belirten Şanlıurfa Oduncular ve Kömürcüler Odası Başkanı İş Adamı Hadi Öge belediyeleri göreve davet etti.

Belediyelerin görevini yapmadığını belirten Başkan Hadi Öge; “Konumuz kaçak odun ve kömür. Malumunuz zaman zaman televizyonlarda sizin aracılığınız ile yetkililere sesleniyoruz, maalesef bir sonuç alamadık.  Ben yine yetkililerden istirham ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde Devlete vergi ödemeyen devlete hiçbir getirisi olmayan bir ticaret kaçakçılıktır. Sigara satan adam tekelden almadığı zaman kaçakçımı evet, Mazot vergisi olmadı mı kaçakçı mı evet, peki bir kamyon odunun sadece maliyeti 12 bin lira. 12 bin lirayı devlete hiçbir getirisi olmayan, sanki adam portakal satar gibi sokak başlarında odun ve kömür satmaktadır. Ben yine yetkililere sesleniyorum zaman zaman belediye başkanlarımıza rica ediyoruz. Belediye zabıtaları ile konuşuyoruz zaman zaman tartışıyoruz fakat bizim sorunumuzu çözüme kavuşturan yok. Adamlar haklı olarak diyor ki ilçe belediye başkanlarına gidiyoruz, ilçeler diyor ki büyükşehir belediyesine bağlı. Büyükşehir Belediyesine gidiyoruz diyor Eyyübiye Belediyesine ait, Eyyübiye Belediyesine gidiyoruz, diyor Haliliye Belediyesine ait. Dolayısıyla bu kaçakçılardan bizim yakamızı kurtaracak bu memleketin sahibi yok mu ya. Yani yetkililer buna bir el atsın. Oduncular kömürcüler bitmek üzere. Biz evimize ekmek götüremiyoruz. Benim esnafımın durumu hiç iyi değil. Burada haksız bir rekabet var. Adam burada 1 trilyon bir yatırım yapmış, dişinden tırnağından kesmiş yıllardır burada odun ve kömür işi yapmaktadır. Devletine vergisini ödüyor. Ruhsatıyla belediyeye çevre temizlik vergisi veriyor, Su parasını veriyor, elektrik parasını veriyor. Kanunlar çerçevesinde esnaflık yapıyor. Benim esnafımı 3-5 kaçakçı için mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Sayın valimizden de istirhamım 15 gün önce sayın valimizin yoğun olduğunu bende biliyorum. Ama bize de zaman ayırsın bizi de dinlesin. Telefon numarası 313 15 25 özel kalemi mi sekreterimi bilmiyorum. Bundan 15 gün önce görüştüm. Bununla ilgili sorunumuzun olduğunu söyledim. Fakat henüz bana kimse dönmedi. Sayın valimiz buna el atsın. Ben belediyelerden bir şey anlamadım herkes bir birinin üzerine atıyor. İnanın ben bu esnaftan elimi çekersem inanın Şanlıurfa belediyesi, Şanlıurfa trafiği sadece oduncular ile kömürcüler ile uğraşır. Kamuoyunu çok rahatsız eder, çevreyi kirletir, şehri kirletir, her köşe başında odun kömür satar esnafım. Zaman zaman bunlar toplanıyor beni tehdit ediyor biz yaparız diyorlar yetkililere bunu duyurun diyorlar” ifadelerini kullandı. 

Etiketler Şanlıurfa Urfa Belediye Kaçak Hadi Öge