“Tanzanya Albino Köyü” İnşa Ediliyor...

“Tanzanya Albino Köyü” İnşa Ediliyor...

2599 Okunma
Studio Vertebra tarafından Tanzanya’nın Darüsselam kentinde tasarlanan ve bölgedeki Türkiye Büyükelçiliği’nin de desteğiyle hayata geçirilen Albino Köyü’nün inşaat çalışmaları başladı. Studio Vertebra bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele aldığı projede, sistematik olarak fiziksel ve psikolojik şiddete uğrayan albino çocukların barınma, eğitim, meslek edinme, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan bir kompleks oluşturarak Afrika’nın en önemli sorunlarından birine mimari bir çözüm sunuyor.
 
Kuruluşundan bu yana mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte ‘çok disiplinli’ çalışmalar yürüten, Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra’nın Tanzanya’nın Darüsselam kentinde albino çocuklara hizmet vermek üzere tasarladığı Albino Köyü projesi TİKA işbirliğiyle hayata geçiyor. Tanzanya’da lanetli sayılarak toplum içinde fizyolojik ve psikolojik şiddete uğrayan albino çocukların korunmasını sağlamak ve tüm ihtiyaçlarını karşılayarak onları geleceğe hazırlamak amacıyla sosyal sorumluluk kapsamında ele alınan proje, bulunduğu coğrafyanın önemli bir sorununa mimari açıdan çözüm olmayı amaçlıyor.
 
Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçiliği de Projeyi Destekliyor…
 
Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçiliği’nin desteğiyle hayata geçirilen Albino Köyü projesinin ortaya çıkış hikayesi oldukça ilginç... Tanzanya’nın Türkiye Büyükelçisi Ali Davutoğlu’nun eşi Yeşim Meço Davutoğlu, 17 Kasım 2013 tarihinde, Tanzanya Albinizm Derneği Başkanı ile birlikte Darüsselam’a yaklaşık 1000 km uzaklıktaki Shinyanga şehrinde albinizm hastalığı bulunan çocukların barındırıldığı kampı ziyaret etmiş. Bu ziyaretinde albino çocukların yetimlere nazaran çok daha kötü şartlar altında yaşadıklarını bizzat gözlemlemiş. Tanzanyalı albinoların yaşadığı drama seyirci kalmayan Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, eşi Yeşim Meço Davutoğlu’nun başkanlığını yaptığı ve kısa adı TTAF olan Türkiye Tanzanya Yardım Vakfı’nı kurarak bu konuda ilk adımı atmış. Tanzanya’nın en büyük kenti olan Darüsselam’da kurulacak Albino Köyü hakkında bilgi veren Büyükelçi Davutoğlu, “Studio Vertebra’nın tasarımıyla Darüsselam’da beş yüz albino çocuk için köy kuruyoruz. İçinde bir ilkokul, yatakhane, mutfak, spor salonu ve oyun alanları ile atölyeler olacak. Toplumdan dışlanan bu çocuklar ileride sosyal hayatın içinde olsunlar diye el becerilerini geliştirebilecekleri atölyeler olacak. Bu köy, balık vermek yerine tutmayı öğretecek insanlara. Çünkü satış noktaları olacak ve ürettiklerini anında satabilecekler. Güneş ışınlarının çocuklara zarar vermesini engellemek için özel bir mimariye sahip olacak köyde ayrıca sağlık merkezi, ibadethane, hayvan barınakları da olacak. Tanzanya’daki Albinizm hastaları için ilk kez bu tür bir yaşam alanı yapacak olan ilk ülkenin Türkiye olması da ülkemizin büyüklüğünü bir kez daha ortaya koyuyor” diye konuştu.
 
Türk Mimarisini Öne Çıkaran Tasarım…
 
Geleneksel Türk mimarisini, bulunduğu coğrafyaya uyum sağlayacak yerel malzemelerle birleştiren Studio Vertebra, proje ile albinoların barınma, eğitim, meslek edinme, sosyal ve kültürel aktiviteler gibi tüm ihtiyaçlarının giderildiği bir yaşam alanı oluşturmayı hedefliyor.
 
Studio Vertebra imzalı tasarımda az katlı yapılaşma kurgulanmış; proje alanı belirli aralıklarla parçalanarak gridal ve avlulu bir yerleşim düzeni oluşturulmuş. Albino çocukların sağlıkları gereği, güneşle temaslarının kontrollü bir biçimde gerçekleşmesi amacıyla avluların bir kısmı belli oranlarda kanopilerle kapatılmış. Yine aynı amaçla cephe açıklıkları ince tutularak, güneş ışığının yapılara kontrollü bir şekilde girmesi sağlanmış.
 
Proje alanı, kendi içinde farklı fonksiyonlara sahip meydanlara ayrılmış; yurt, okul, atölyeler ve ibadethane gibi yapılar da bu meydanların çevresinde konumlandırılmış. Arazinin bir kısmı boş bırakılarak tarımsal faaliyetlere ayrılmış. Bununla beraber, çocukları gelecek hayatlarına hazırlayacak üretim becerilerini kazandırmak amacıyla, çeşitli atölye alanları da oluşturulmuş. Atölyelerde üretilecek ürünlerin gelirleri de Albino Köyü projesi için kullanılacak. Böylelikle Tanzanyalı albino çocuklar, kendilerini bekleyen korkunç gelecekten kurtarılarak hayata kazandırılacak.
 
 
Studio Vertebra Hakkında: 
 
Studio Vertebra 2009 yılında dört ortağın birlikte kurduğu bir mimari tasarım ofisidir. Mimari, iç mimari ve eski eser proje hizmetleri alanlarında “çok disiplinli” çalışmalar yapmaktadır. 
 
Projelerinde; kentsel, mimari ve iç mimari faktörler bir arada gözetilerek “bütünsel” bir yaklaşım benimsemektedir. Tasarım süreci bireysel kanaatlerden uzaktır, ekipteki tüm tasarımcılar sürecin gelişmesine katkı sağlar. İşveren talepleri, tasarımda önemli bir faktör olarak değerlendirilir ve işveren de ekibin bir parçası olarak görülür. Söz konusu “çok girdili” yaklaşım, “tümel” proje anlayışının uzantısıdır. 
 
Çalışma ölçekleri, yüksek metrajlı kentsel düzenlemelerden başlayıp farklı tip ve ölçeklere sahip tüm mimari yapılardır. İç mimari projeler, mimari tipolojilerle eş sesli olmakla beraber, mekanın niteliklerine göre butik ve noktasal ölçeklerde de formüle edilmektedir.
 
Studio Vertebra, kentsel planla doğru ilişki kurabilen iyi çözümlenmiş iç hacimler oluşturur. İnsan mekan oranını baz alarak sürdürülebilirliği de sağlayan ve küresel mimari değerleri barındıran projeler yapmayı esas kabul eder. Bütün çalışmalarını “tümel” yaklaşım merkezinde oluşturur. 
Etiketler Tanzanya Albino Köy