Birecik’ten Dünyaya…

Birecik’ten Dünya’ya…

9415 Okunma

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde 5 yıl önce açılan ve açılırken, Birecikli kadınlara iş istihdamı sağlamak amacıyla kurulan tekstil fabrikası amacına ulaştı ve 300 kadına iş imkanı sağladı.

Kadınların evlerine destek olması ve kendi ayakları üzerinde dura bilmesi amacıyla faaliyet gösteren Tekstil Fabrikası dünyaya hükmetmeye başladı.

Ayda ortalama 150 bin, yılda ise yaklaşık 2 milyon tana ürün üreten firma başta Rusya olmak üzere 8 ülkenin giyim ihtiyacını karşılıyor.

Ayrıca firma Türkiye pazarında da oldukça aktif çalışıyor. Türkiye’de toplam 450 mağaza ile çalışan tekstil firması işlerini büyüterek 300 Birecikli kadına daha istihdam sağlamayı hedefliyor.

FİRMA ELEMAN SIKINTISI YAŞIYOR

Birecik ilçesinde tam kapasite çalışmalarına devam eden Tekstil Fabrikası eleman sıkıntısı yaşıyor. Atölyeyi büyütmek isteyen bu nedenle eleman arayışına giren Firma Sahibi Cemal Erkoç eleman yokluğundan dert yanarak; “paraysa para, maaşsa maaş, sigortaysa sigorta eleman bulamıyorum. Yeni fabrika açacağım 300 işçi daha almayı planlıyorum ama eleman sıkıntısı yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Firma hakkında bilgi veren Erkoç; “Öncelikle Birecik Kaymakamlığına bizleri ziyaret ettiği için teşekkür ediyorum. İşletmelerimiz yaklaşık 5 yıldır Birecik ilçesinde faaliyet gösteriyor. Hedeflerimiz ilk 3 senede 300 kişi istihdamıydı, 3 sene sonrasında 600 kişiye çıkarmayı planlıyorduk. Maalesef bu olmadı. İnşallah bir 300 kişilik daha fabrika açık devamlılığını sağlayacağız. Ama çok acilen yeni açılan bölümümüze yeni arkadaşlarımız bekliyoruz. Pazarımız yurt içerisinde aşağı yukarı 450 mağaza, yurt dışında ise 7,8 ülkede özellikle Rusya pazarında varız. Yılda ortalama 2 milyon ürünün yüzde 35, yüzde 40’ı yurt dışına ihraç ediliyor, geri kalan yüzde 60’ı Türkiye iç pazarında satılıyor” dedi.

KAYMAKAM PERÇİ’DEN DESTEK SÖZÜ

Birecik’e geldiği günden bu yana başarılı işlere imza atan Kadir Perçi ziyaretlerine devam ediyor. Kaymakam Perçi son olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Tavacı ve Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Yaşara Karaoğlu ile birlikte Cemal Erkoç’u ziyaret etti.

Fabrikayı gezen Kaymakam Perçi, atölye sahibinin sıkıntılarını dinledi. Eleman sıkıntısı yaşandığını öğrenen Kaymakam Kadir Perçi, sıkıntının giderilmesi için destek sözü verdi.

Atölye gezisi sonrasında konuşan Birecik Kaymakamı Kadir Perçi; “Cemal Bey’e bizleri ağırladığı için teşekkür ediyorum. Biz Birecik Kaymakamlığı olarak kendilerine destek sözü veriyoruz. Hem kendi aile destek merkezimiz hem Halk Eğitim vasıtasıyla bu güzel fabrikanın daha iyi çalışmasını sağlamak hem de istihdam yaratması amacıyla buraya geldik ama onlar bizden önce hazırlarmış. Fabrikanın kapasitesi oldukça yüksek ama tabi sektörün bazı sorunları var. İşte bu sorunları aşmak noktasında biz kendilerine yardımcı olacağı İnşallah. Hem kreş açma konusunda hem de eleman istihdamı konusunda elimizden geleni yapacağız” sözlerini sarf etti.

 

Etiketler Şanlıurfa Urfa Atölye Birecik Kaymakam Kadir Perçi