» Karaköprü, Urfaspor Tesislerinde Hazırlanıyor » Bolu kampı bitti! Takım Nevşehir’de… » Urfa’da minibüsün çarptığı kadın öldü » İbrahim Tatlıses » Zekeriya Ünlü Tatlıses’e Çiğköfte yoğurdu
  haber
  haber

Urfa'da çekilen filme ödül

HAK-İŞ tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının da katkılarıyla bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Uluslararası Kısa Film Yarışmasında Şanlıurfa’da çekilen İnsan Emektir filmi, yerli kategoride en iyi üçüncü ödülüne layık görüldü.
 
Türkiye’den 198 başvurunun yapıldığı yarışmaya Amerika’dan 627, Hindistan’dan 570, İran’dan 437, İngiltere’den 331, Fransa’dan 281, İtalya’dan 250, İspanya’dan 245, Rusya’dan 198, Brezilya’dan 202, Kanada’dan 176, Almanya’dan 162, Arjantin’den 113, Polonya’dan 94, Meksika’dan 92, Mısır’dan 80, Portekiz’den 74, Tayvan’dan 67, Yunanistan’dan 63, Avustralya’dan 51 ve diğer ülkelerden bin 920 film olmak üzere toplam 6 bin 33 film katıldı.
Yerli ve Yabancı konu başlıkları altında En İyi Film Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük Ödülü, Necati Çelik Özel Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Müzik ve En İyi Görüntü Yönetmeni olmak üzere 11 kategoride ödüllerin verildiği yarışmaya Şanlıurfa’dan katılan Mehmet Sadık Alican, ’İnsan Emektir’ adlı çalışması ile yerli kategoride üçüncülük ödülüne layık görüldü.
Senaryosunu ve yönetmenliğini Mehmet Sadık Alican’ın yaptığı ’İnsan Emektir’ adlı çalışmasında Şanlıurfa’daki bir tiyatro ekibi rol aldı. Tiyatro ekibinin başarılı isimlerinden Mehmet Ali Şekeroğlu, Mehmet Orhan, Ferhat Turgut, Yunus Emre Orhan ve Büşra Yanar’ın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini ve montajını Emrah Aşkın, ses teknisyenliğini İbrahim Şeker ve ışık çalışmasını ise Mustafa Kaçan ile Mustafa Erbülbül yaptı.
Ödüller sahiplerini buldu
HAK-İŞ 5. Uluslararası Film Yarışmasının ödül töreni, önceki akşam Ankara’da düzenlenen programla yapıldı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Kültür ve Turizm Bakanı Avcı’nın yanı sıra yurt içi ve yurt dışından çok sayıda yönetmenin katıldığı törende ödüller sahiplerini buldu.
Şanlıurfa’dan yarışmaya katılan ve ’İnsan Emektir’ adlı çalışması ile üçüncü olan Mehmet Sadık Alican’ın ödülünü ise Oyuncu Erdinç Gülener verdi.
Mehmet Sadık Alican, "Ödül, emeğin ne olduğunu bilen ekibimizindir"
Ödülünü almasının ardından kısa bir değerlendirme yapan Mehmet Sadık Alican, filmin ortaya çıkmasında rol alan ve filme her türlü desteği veren Hizmet-İş Şanlıurfa Şubesinin katkıları ile yapımın gerçekleştiğini söyledi.
Alican, "Filmimizde rol alan arkadaşlar büyük bir özveri ortaya koydular. Filmimizin de adında olduğu gibi tam anlamıyla büyük bir emek harcanarak yaptığımız bu filmin ödül almasının yanı sıra insanlara bir mesaj vereceğine inanıyoruz" diye konuştu.
İnsan Emektir kısa filmi
Film, eşi vefat etmiş Ali amcanın yaşantısını konu alıyor. Ali amca, ömrü boyunca helal rızk peşinde koşmuş, alın teriyle çalışmış, kendi erdemlerini gençlere kendi üslubuyla aktarıyor. Emek ve hak kutsallarının yaşatılması için bütün insanlığın helaliyle çalışması gerektiğine inanan Ali Amca, Hz. Muhammed’in (S.A.V.) de bu erdemler için çaba gösterdiğini ve müşriklerinde içinde olduğu "Hılfılfudul" cemiyetini örnek veriyor.
Kültür&Sanat
Tarih : 19 Aralık 2016 Saat : 11:34
Okunma Sayısı : 20840  
urfa haber haliliye şanlıurfa urfa haberleri urfaobjektif film ödül haber urfa haber Urfa'da çekilen filme ödül haberi Urfa'da çekilen filme ödül haberleri
  haber
YORUM EKLE
Onaylanan Yorum : 0 / Onay Bekleyen : 8
AD SOYAD   

  haber
  haber
 • Rahmetli, Ahmet Güzel (Elektrikçi Mıgo)
  Harran kapı camisinden alınarak Harran kapı aile mezarlığına defin edilecektir.

 • Rahmetli, Meryem Karataş
  taziyesi Ahmet ersevende oruç taziye evinde

 • Rahmetli, HATUN BİLARİS
  HARRANKAPI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ZEHRA KARAGÖZ
  HADİDİLER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ZEMZEM ESEN
  MALATYALILAR DERNEĞİ TAZİYE EVİ