» Vali Tuna Hastane Gezilerine Devam Ediyor » Şanlıurfa Turizmi İçin Toplandılar » Urfa'da COSME Tanıtımı » Urfa kırsalında çocukların sinema keyfi » Urfa'da Yeni Nesil Gençlik Konferansı
  haber
  haber

Urfa’da o ameliyat ilk kez yapıldı

Şanlıurfa’da ilk kez kapalı apandisit ameliyatı yapıldı. 
 
ŞanlıurfaMehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Ali GÖK tarafından Şanlıurfa’da ilk defa SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi Yöntemi) ile Apendektomi (Kapalı Apandisit Ameliyatı) yapıldı. 
 
Şanlıurfa’da ilk kez kapalı apandisit ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Ali Gök başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Kapalı apandisit ameliyatları genelde göbek ve çevresinden açılan 3 delikle gerçekleştirilir.Biz SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi Yöntemi) denen bu yöntemle göbekten açılan tek bir delikle bu ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik'' dedi.
 
Bu tür ameliyatların vücutta az hasar bıraktığını belirten Gök, buna bağlı olarak ameliyat sonrası ağrının çok daha az olduğunu ve ameliyat izinin göbek içinde saklanması nedeniyle ameliyat izinin görülmediğini, bunun da estetik açıdan büyük bir avantaj olduğunu ifade etti.
 
 
Ayrıca bu tür ameliyatlarda yara yerinin daha sonraları fitık olma riskinin daha düşük olması tercih edilme nedenlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. Minimal invaziv olarak uygulanan ve neştersiz ameliyat konforu yaşatan bu ameliyat yöntemi, diğer cerrahi operasyonlara göre daha az ağrı ve hastanede daha kısa süre kalma imkânı sağlıyor. Son zamanlarda kapalı cerrahinin giderek yaygınlaştığını vurgulayan Op. Dr. Mehmet Ali Gök; SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi) yönteminin ülkemizde bir kaç merkezde gerçekleştirildiğini artık Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de başarıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Uzman hekimlerimiz tarafından ameliyat kararı alındıktan sonra hastanın genel durumu bir bütün olarak değerlendirip en uygun ve en güvenli ameliyat tekniğine karar verilip ameliyat edilir. SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi) yönteminin her apandisit hastasına uygulanmaması gerektiğini de ifade eden Op. Dr. Mehmet Ali GÖK, patlamış apandisitlerde bu yöntemi denemenin riskli olabilecegini ancak tecrübeli kişilerin  bu yöntemi başarıyla uygulayabileceklerini söyledi.
 
Klasik açık ameliyatlar başta olmak üzere Klasik Laparoskopik (üç delikli) veya SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi) yöntemi hastanemizde alanında uzman hekimler tarafından hemen her türlü hastalığın cerrahi tedavisinde güvenle uygulanabilmektedir” ifadelerini kullandı. İlgili Haber :
Sağlık
urfa urfahaber şanlıurfa urfaobjektif mehmet akif inan eğitim araştırma araştırma hastane ameliyat apandisit ameliyat haber urfaa haber şanlıurfa Urfa’da o ameliyat ilk kez yapıldı Urfa’da o ameliyat ilk kez yapıldı haberi Urfa’da o ameliyat ilk kez yapıldı haberleri
Tarih : 21 Aralık 2016 Saat : 11:17
Okunma Sayısı : 10124  
  haber
YORUM EKLE
Onaylanan Yorum : 1 / Onay Bekleyen : 6
AD SOYAD   

  haber
  haber
 • Rahmetli, LÜTFÜ ŞANLI
  DEVARİ TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, VEYSİ GÜRCÜ
  MİSKİNLER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, AHMET KARACAN
  SIRRIN KARŞIYAKA TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, RABİA ÇİFTÇİ
  HARRAN KAPI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, DAVUT ENGUL
  GERGER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, SABİHA BENGİSU
  RAMAZAN BAŞAK TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, HEDLE ZORLU
  KARAKÖPRÜ TAZİYE EVİ