» Şanlıurfaspor galibiyeti kaçırdı » Fatih Terim, Karaköprü'yü tebrik etti » Harran Üniversitesi Film Atölyesi kuruluyor » Numaralı tribünü ceza yemedi… » Birecik'in Su Problemi Tarihe Karışıyor
  haber
  haber

Ağrı Kesici Kullandığı İçin 728 Kişi Hayatından Oldu

ABD'nin Batı Virginia eyaletinde son 6 yılda oksidon ve hidrokodon içeren 780 milyon ağrı kesici hap satılırken, bin 728 kişi aşırı doz nedeniyle hayatını kaybetti.
 
ABD'nin 2014 verilerine göre 1.85 milyon nüfusa sahip olan eyaleti Batı Virginia'nın başına ağrı kesici ilaçlarla dertte.
İlaç firmalarının son yıllarda yüz milyonlarca ilaç satışı gerçekleştirdiği eyalette aşırı dozdan ölüm vakaları da artmaya başlarken, kontrolsüz sevkıyatlar sonrası kişi başına yıllık ağrı kesici tüketimi 433'e yükseldi.
Rakamları ve yaşanan ölümleri değerlendiren, aynı zamanda eski bir eczacı olan Delege Don Perdeu, insanların zayıflıklarını kullanan ilaç dağıtıcılarının aç gözlülük yaparak bir suç işlediğini belirtiyor. Perdeu, bunun affedilemeyecek ve mazeret bulunamayacak bir hata olduğuna dikkat çekiyor. 
Gazzette-Mail, ilaç şirketlerini savunun hukukçuların engellemelerine rağmen ABD İlaç Uygulama İdaresi'nin verilerine ulaşmayı başardı ve ortaya dikkat çekici veriler çıktı. Eyaletin 2007-2012 yılları arasındaki ağrı kesici tüketimi verileri incelendiğinde, günümüzde bu ortalamanın ikiye katlandığı görüldü.
 
Özellikle eyaletin güney yakasında ağrı kesici ortalamasının daha fazla olduğu dikkat çekerken, eyaletteki Wyoming, McDowell, Boone ve Mingo şehirleri ABD'de aşırı dozdan ölümlerin en çok görüldüğü 4 şehir olarak biliniyor. Yine Batı Virginia'nın toplam 10 şehri, ABD'de en fazla ölümün görüldüğü 20 şehir arasında yer alıyor.
 
2007-2012 yılları arasında Batı Virginia'da meydana gelen aşırı doz ölümleri yine eyaletin güneyinde yoğunlaşıyor. 
Ölümlerdeki artışa rağmen eyalete ağrı kesici dağıtımını artıran ilaç firmaları, Mingo, Logan ve Boone şehirlerinde hidrokodon içeren Lortab, Vicodin ve Norco markalı ilaç satışına devam ediyor. 
 
Veriler incelendiğinde 2007-12 yılları arasında hidrokodon ve oksidon içeren ağrı kesicilere bağlı aşırı doz ölümlerinin yüzde 67 arttığı görülüyor.
 
Gerçekleşen ölümlere rağmen ilaç firmalarının satışlarında yaşanan büyük sıçrama, şirket CEO'larının kazançlarının da zirve yapması sağlıyor. Öyle ki ABD'nin en büyük 5. şirketi McKesson'ın CEO'su, 2012 yılında ülkenin en çok maaş alan yöneticisi olarak dikkatleri çekmişti. 
 
"ANNEM BİR BAĞIMLIYDI"
 
Batı Virginia'da aşırı dozda OxyContin tüketen ve hayatını kaybeden kızı Mary Kathryn Mullins'ten bahseden anne Kay Mullins, kızının haftada 90-120 aralığında ağrı kesici tükettiğini söyledi.
Evinin yakınında bir kaza geçiren Mary Kathryn, bu kazanın ardından doktorların kendisinin kullanımı için uygun gördüğü OxyContin'e karşı bağımlılık duymaya başlamış. 
 
Kızının bağımlılığı nedeniyle doktorları da suçlayan acılı anne, tüm engellere rağmen kızının bağımlı olduğu ilaçlara bir şekilde ulaşabildiğini de sözlerine ekliyor. 
 
KAYNAK: Güneş
Ağrı Kesici, İlaç Ölümleri, Urfa, Urfa Haber
Sağlık
Ağrı Kesici İlaç Ölümleri Urfa Urfa Haber Ağrı Kesici Kullandığı İçin 728 Kişi Hayatından Oldu haberi Ağrı Kesici Kullandığı İçin 728 Kişi Hayatından Oldu haberleri
Tarih : 21 Aralık 2016 Saat : 17:35
Okunma Sayısı : 8492  
  haber
YORUM EKLE
Onaylanan Yorum : 0 / Onay Bekleyen : 5
AD SOYAD   

  haber
  haber
 • Rahmetli, AHMET ELMAS
  İMAM DEMİR TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ABDÜLKADİR FİDANOĞLU
  ŞEYH FATİH TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, HATİCE KIRKDAĞ
  MİSKİNLER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, MAHMUT BÜTÜN
  HARRANKAPI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, A.FATMA COŞKUNLAR
  ARICI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, MUSA İPKİN
  YEŞİLDİREK TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, MUSTAFA USAL
  KORUKENT TAZİYE EVİ