» Kamyon masrafından kaçmak adına… » Dökülen karpuzlar için esnaf kolu sıvadı » Suriye’de görüntülenen garip yaratık » İdamı istiyoruz neden mi? » Özyavuz ailesinin düğününe binlerce kişi katıldı
  haber
  haber

Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu

Soğuk hava ve kar yağışı hem sebzeyi hem de fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi. Tarladan ürün alamayan çiftçi büyük zarara uğrarken, bu zarar pazara da yansıdı. Pazarda sebze ve meyve fiyatları zam üstüne zam gördü.
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava sebze üretimini düşürdü. Üretimi azalan sebzelerin fiyatları ise el yakacak seviyeye çıktı.
Olumsuz hava şartları çiftçiyi, esnafı ve vatandaşı mağdur etti. Geçtiğimiz ay bir TL olan sivri biberin hal çıkış fiyatı son günlerde beş TL seviyelerini gördü. Vatandaş pazar fiyatları karşısında sebze ihtiyacını gidermekte zorlanırken, üreticiler ise fiyatların şartlara göre normal olduğunu ifade etti.
 
BURHAN ER: SERALAR ZARAR GÖRDÜ
Soğuk hava tezgahlarda kendini zam olarak gösterdi. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu başkanı konuyla ilgili açıklama yaptı. Sebze fiyatlarının bu kadar fazla zam görmesi konusuna açıklık getiren Federasyon Başkanı Burhan Er, “sebze üretimi durma noktasına geldi” dedi. Özellikle seraların olumsuz hava koşullarından etkilendiğini bildiren Başkan, “üretimi düşen ürünlere ulaşım maliyetleri de eklenince fiyatlar uçtu” ifadelerini kullandı.
 
PAZARCI ESNAFI DA DURUMDAN ŞİKAYETÇİ
Son günlerde pazar tezgahlarındaki fiyatlar vatandaşın alım gücünü aşarken, pazarcı esnafı ise tezgah açamamaktan şikayet etti. Soğuk hava nedeniyle hale gelen ürünlerde sıkıntı yaşayan pazar esnafı alacak mal bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Pazarda tezgah açan esnaf ise satışların düşük olmasından dert yandı.
 
MARKET FİYATLARI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği ise özellikle marketlerde fiyatların çok yüksek olduğunu açıkladı. Üreticiden çıkışla market satış fiyatları arasında uçurum olduğunu belirten Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, bu farkın bir an önce kapatılması gerektiğinin altını çizdi.
Kaynak: ekonomi7 
 
Soğuk Hava, Sebze Fiyatları,i Urfahaber
Ekonomi
Tarih : 06 Ocak 2017 Saat : 13:02
Okunma Sayısı : 11755  
Soğuk Hava Sebze Fiyatları i Urfahaber Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu haberi Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu haberleri
  haber
YORUM EKLE
Onaylanan Yorum : 0 / Onay Bekleyen : 7
AD SOYAD   

  haber
  haber
 • Rahmetli, MUHAMMED İME
  ABAMOR TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, HASAN AKKUŞ
  YAVUZLAR TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ABUZER İRDEM
  MEHMET GÜNEŞ TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, İSMAİL KARADAĞ
  RAMAZAN BAŞAK TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ADİLE YOĞURTÇU
  İHLASİYE TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, RABİA KORKMAZ
  MEHMET GÜNEŞ TAZİYE EVİ