» Vali Tuna Hastane Gezilerine Devam Ediyor » Şanlıurfa Turizmi İçin Toplandılar » Urfa'da COSME Tanıtımı » Urfa kırsalında çocukların sinema keyfi » Urfa'da Yeni Nesil Gençlik Konferansı
  haber
  haber

Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu

Soğuk hava ve kar yağışı hem sebzeyi hem de fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi. Tarladan ürün alamayan çiftçi büyük zarara uğrarken, bu zarar pazara da yansıdı. Pazarda sebze ve meyve fiyatları zam üstüne zam gördü.
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava sebze üretimini düşürdü. Üretimi azalan sebzelerin fiyatları ise el yakacak seviyeye çıktı.
Olumsuz hava şartları çiftçiyi, esnafı ve vatandaşı mağdur etti. Geçtiğimiz ay bir TL olan sivri biberin hal çıkış fiyatı son günlerde beş TL seviyelerini gördü. Vatandaş pazar fiyatları karşısında sebze ihtiyacını gidermekte zorlanırken, üreticiler ise fiyatların şartlara göre normal olduğunu ifade etti.
 
BURHAN ER: SERALAR ZARAR GÖRDÜ
Soğuk hava tezgahlarda kendini zam olarak gösterdi. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu başkanı konuyla ilgili açıklama yaptı. Sebze fiyatlarının bu kadar fazla zam görmesi konusuna açıklık getiren Federasyon Başkanı Burhan Er, “sebze üretimi durma noktasına geldi” dedi. Özellikle seraların olumsuz hava koşullarından etkilendiğini bildiren Başkan, “üretimi düşen ürünlere ulaşım maliyetleri de eklenince fiyatlar uçtu” ifadelerini kullandı.
 
PAZARCI ESNAFI DA DURUMDAN ŞİKAYETÇİ
Son günlerde pazar tezgahlarındaki fiyatlar vatandaşın alım gücünü aşarken, pazarcı esnafı ise tezgah açamamaktan şikayet etti. Soğuk hava nedeniyle hale gelen ürünlerde sıkıntı yaşayan pazar esnafı alacak mal bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Pazarda tezgah açan esnaf ise satışların düşük olmasından dert yandı.
 
MARKET FİYATLARI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği ise özellikle marketlerde fiyatların çok yüksek olduğunu açıkladı. Üreticiden çıkışla market satış fiyatları arasında uçurum olduğunu belirten Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, bu farkın bir an önce kapatılması gerektiğinin altını çizdi.
Kaynak: ekonomi7 
 
Soğuk Hava, Sebze Fiyatları,i Urfahaberİlgili Haber :
Ekonomi
Soğuk Hava Sebze Fiyatları i Urfahaber Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu haberi Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu haberleri
Tarih : 06 Ocak 2017 Saat : 13:02
Okunma Sayısı : 3935  
  haber
YORUM EKLE
Onaylanan Yorum : 0 / Onay Bekleyen : 4
AD SOYAD   

  haber
  haber
 • Rahmetli, LÜTFÜ ŞANLI
  DEVARİ TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, VEYSİ GÜRCÜ
  MİSKİNLER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, AHMET KARACAN
  SIRRIN KARŞIYAKA TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, RABİA ÇİFTÇİ
  HARRAN KAPI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, DAVUT ENGUL
  GERGER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, SABİHA BENGİSU
  RAMAZAN BAŞAK TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, HEDLE ZORLU
  KARAKÖPRÜ TAZİYE EVİ