Soğuk Hava Sebze Fiyatlarını Uçurdu

Soğuk hava ve kar yağışı hem sebzeyi hem de fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi. Tarladan ürün alamayan çiftçi büyük zarara uğrarken, bu zarar pazara da yansıdı. Pazarda sebze ve meyve fiyatları zam üstüne zam gördü.

15930 Okunma
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava sebze üretimini düşürdü. Üretimi azalan sebzelerin fiyatları ise el yakacak seviyeye çıktı.
Olumsuz hava şartları çiftçiyi, esnafı ve vatandaşı mağdur etti. Geçtiğimiz ay bir TL olan sivri biberin hal çıkış fiyatı son günlerde beş TL seviyelerini gördü. Vatandaş pazar fiyatları karşısında sebze ihtiyacını gidermekte zorlanırken, üreticiler ise fiyatların şartlara göre normal olduğunu ifade etti.
 
BURHAN ER: SERALAR ZARAR GÖRDÜ
Soğuk hava tezgahlarda kendini zam olarak gösterdi. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu başkanı konuyla ilgili açıklama yaptı. Sebze fiyatlarının bu kadar fazla zam görmesi konusuna açıklık getiren Federasyon Başkanı Burhan Er, “sebze üretimi durma noktasına geldi” dedi. Özellikle seraların olumsuz hava koşullarından etkilendiğini bildiren Başkan, “üretimi düşen ürünlere ulaşım maliyetleri de eklenince fiyatlar uçtu” ifadelerini kullandı.
 
PAZARCI ESNAFI DA DURUMDAN ŞİKAYETÇİ
Son günlerde pazar tezgahlarındaki fiyatlar vatandaşın alım gücünü aşarken, pazarcı esnafı ise tezgah açamamaktan şikayet etti. Soğuk hava nedeniyle hale gelen ürünlerde sıkıntı yaşayan pazar esnafı alacak mal bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Pazarda tezgah açan esnaf ise satışların düşük olmasından dert yandı.
 
MARKET FİYATLARI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği ise özellikle marketlerde fiyatların çok yüksek olduğunu açıkladı. Üreticiden çıkışla market satış fiyatları arasında uçurum olduğunu belirten Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, bu farkın bir an önce kapatılması gerektiğinin altını çizdi.
Kaynak: ekonomi7 
 
 
Etiketler Soğuk Hava Sebze Fiyatları