» Şanlıurfaspor galibiyeti kaçırdı » Fatih Terim, Karaköprü'yü tebrik etti » Harran Üniversitesi Film Atölyesi kuruluyor » Numaralı tribünü ceza yemedi… » Birecik'in Su Problemi Tarihe Karışıyor
  haber
  haber

Urfada 3 Hastadan Biri Grip

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında da artış yaşandı. Sağlık Bakanlığı, 17 ildeki 180 aile hekiminden aldığı hasta numunelerini analiz etti. Numunelerin yüzde 34.6’sında grip tespit edildi
 
Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında da artış başgösterdi. Başta İstanbul olmak üzere yurdun pek çok bölgesindeki hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğun soğuk havanın etkili olması nedeniyle yaşanan grip salgınlarından kaynaklandığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı ise Türkiye’de grip vakalarını izlemek için numune analizlerine devam ediyor. 19-25 Aralık tarihleri arasında farklı bölgelerdeki 180 aile hekiminden alınan numuneler Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Viroloji Laboratuvarı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı, Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarı, Erzurum Halk Sağlığı Laboratuvarı, Adana Halk Sağlığı Laboratuvarı, İzmir Halk Sağlığı Laboratuvarı ve İstanbul Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz edildi. Numunelerin yüzde 34.6’sında grip tespit edildi. 2016 yılında alınan bin 202 numunenin yüzde 8.4’ünde pozitiflik tespit edildi. Tüm numunelerin 87’sinde influenza A (H3N2), 12’sinde influenza B, 2’sinde de influenza A virüsü görüldü. 19-25 Aralık’ta a 136 numunenin 47’sinde virüs saptandı.
umunelerin 40’ı influenza A (H3N2), 7’sinin influenza B virüsü olduğu kayıtlara geçti. Rakamlara bakıldığında grip virüsü bu ay zirve yaptı. 5-11 Aralık tarihleri arasında numunelerdeki pozitiflik yüzde 13.8, 12-18 Aralık tarihleri arasında ise yüzde 21.9 olarak tespit edildi.
 
‘MUTLAKA AŞI YAPTIRIN’
Grip Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Şu an olağan süreci yaşıyoruz. Bu sene havalar erken soğuduğu için grip vakalarının maksimuma ulaşma süresi de erken olacak. Vakalarda artış yaşanacak. Virüsleri ilkbahar aylarına kadar görmeye devam edeceğiz. Risk gruplarının mutlaka aşılanması gerekir. Zamanın önemi yok. Ne zaman yaptırırlarsa 6 ay süreyle korur. Şu an görülen virüs tipleri, aşının önleyebildiği tipler. Bir de gün içinde mutlaka 4-5 kere elleri bol sabun ve suyla yıkamak çok önemli” dedi.
 
YUMURTA ALERJİSİ OLAN AŞI YAPTIRMASIN AVRUPA’DA DA ARTIŞTA
Sağlık Bakanlığı’nın gripten korunmak için yaptığı uyarılar şöyle:
* Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı.
* Hastalar evde istirahat etmeli.
* Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kâğıt mendil çöp kutusuna atılmalı.
* Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.
* Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalı.
* Yüzeyler sık sık temizlenmeli.
* Bazı kişiler için grip aşısı uygulanması tıbbi açıdan sakıncalı olacağı için yasaktır. Bunlar yumurta alerjisi olanlar, geçmişte grip aşısı uygulanmasıyla ciddi alerjik reaksiyon gelişmiş olanlar ve 6 aydan küçük bebeklerdir.
 
AVRUPA'DA DA ARTIŞTA
Avrupa’da da influenza aktivitesinde artış gözlendi. Numunelerde virüs saptanma oranı yüzde 38’e yükseldi. Dolaşımda en fazla gözlenen virüs tipi H3N2 oldu. Kuzey Amerika, Güney Asya, İran ve Sri Lanka’da influenza saptanmasında artış gözlendiği kaydedildi. Bölgede dolaşımda en sık gözlenen virüsün influenza A (H3N2) olduğu belirtildi. 
Lütfi ERDOĞAN / GAZETE HABERTÜRK
 
Şanlıurfa, Urfa Grip, Soğuk Algınlığı
 
Sağlık
Şanlıurfa Urfa Grip Soğuk Algınlığı Urfada 3 Hastadan Biri Grip haberi Urfada 3 Hastadan Biri Grip haberleri
Tarih : 08 Ocak 2017 Saat : 17:35
Okunma Sayısı : 8708  
  haber
YORUM EKLE
Onaylanan Yorum : 0 / Onay Bekleyen : 8
AD SOYAD   

  haber
  haber
 • Rahmetli, AHMET ELMAS
  İMAM DEMİR TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ABDÜLKADİR FİDANOĞLU
  ŞEYH FATİH TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, HATİCE KIRKDAĞ
  MİSKİNLER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, MAHMUT BÜTÜN
  HARRANKAPI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, A.FATMA COŞKUNLAR
  ARICI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, MUSA İPKİN
  YEŞİLDİREK TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, MUSTAFA USAL
  KORUKENT TAZİYE EVİ