Merhaba sevgili okuyucular - Urfa Objektif - Urfa Haber - Şanlıurfaspor
» Abdulkerim Gök’ten Başhekim Erkuş’a ziyaret » Urfa’da fıstık ağaçları kurtarılacak mı? » Başkan ekinci, küçük Senem’in isteğini kırmadı » Ekinci’den Topdağı mahallesine yeşil alan müjdesi » Bozova’da kent park çalışması sürüyor
  haber
  haber
› Merhaba sevgili okuyucular
 • Fatih Çölkesen

  Fatih Çölkesen
 • Merhaba sevgili okuyucular

  Genç, amatör ruhlu ve tarafsız olduğuna inandığım haber sitemizde yazılarımla sizlerle birlikte gündemin geçiciliğine inat ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde olup bitenlere yorum getirmeye çalışacağım. Süslü kelimelerin tuzağına düşmeden ve bundan medet ummadan problemin adını koymaya ve çözüm önerisi sunmaya çalışacağım.  Bu yazımın konusu eğitim. Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) yürüttüğü uluslararası PISA 2015 /  72 ülkeden, 15 yaşındaki 540 bin öğrenci fen, okuma, matematik ve işbirliğine dayalı problem çözme konularında test edildi.

  Ülkemiz 72 ülke arasında 50. sırada yer aldı ve maalesef sizlere 72 ülke arasında 50. sırada yer alan ve 81 ili olan ülkemizin nüfusuna oranla en düşük seviyede olan ilinden yazıyorum. “insanlar sloganla güdülmez” diyor Cemil MERİÇ. Bu topraklarda medeniyetin doğduğunu sloganlaştıran sevgili büyüklerimiz rencide edici ve hatta yüz kızartıcı sonuçlar karşısında kabahati üstlenmek şöyle dursun herhangi bir açıklama yapma zahmetine dahi düşmediler.

  Eğitimin öneminden dem vurup ajitasyon yapmak değil niyetim. Hisli bir yürek için durum zaten yeterince ajite edici. Biz sanayi devrimini yapıyoruz ülkemizin sanayisi gelişti diye sevinedururken dünya “bilgi devrimini” yaşıyor.

  Eğitimi dibe vurmuş toplumun çocukları teknoloji, uçak, silah, ilaç üretmez sevgili okuyucular. Teknoloji üretemeyen toplumlar güdülmeye ve hatta dilenmeye mahkumdur. Maharet son teknoloji cihazı / arabayı alıp caka satmakta değil o cihazı / arabayı üretmekte. Eğitimi düşük toplumları yönetmek ve simüle etmek bir o kadar da kolaydır. Kendi geleceğimizi tayin etmek istiyorsak eğitimin önemini acilen kavramalıyız.

  Zenginleşmek istiyorsak, yarınlarımızı güvence altına almak istiyorsak bu çocukları dünya standartlarında eğitmeliyiz sevgili okuyucular. Bizi yönetenlerden bunu talep etmemiz lazım. Devlet okullarının kalitesinin artmasını talep etmeliyiz. Ekmek kadar su kadar aziz bu konu üzerinde hassasiyetle durmalı, eğitim eşitliği ve eğitim kalitesinin yükseltilmesini sonuna kadar savunmalı cahil, üretemeyen, medet umanlardan olmamalıyız.

  Tarih : 09 Aralık 2016 Saat : 21:22       Okunma Sayısı : 2130  
    haber
  YORUM EKLE
  AD SOYAD   

    haber
    haber
 • Rahmetli, Ahmet Güzel (Elektrikçi Mıgo)
  Harran kapı camisinden alınarak Harran kapı aile mezarlığına defin edilecektir.

 • Rahmetli, Meryem Karataş
  taziyesi Ahmet ersevende oruç taziye evinde

 • Rahmetli, HATUN BİLARİS
  HARRANKAPI TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ZEHRA KARAGÖZ
  HADİDİLER TAZİYE EVİ

 • Rahmetli, ZEMZEM ESEN
  MALATYALILAR DERNEĞİ TAZİYE EVİ