Sadece Kınamak Yeterli mi?

Yaşadığımız dünyada dönem dönem yaşanan olumlu gelişmeler, umutları beslemiş ve ha

2598 Okunma

Yaşadığımız dünyada dönem dönem yaşanan olumlu gelişmeler, umutları beslemiş ve harekete devam etme gücü vermişse de ekseriyetle bölgemizde yaşanan olumsuz gelişmeler ile insanımızın umutlarını söndürmüş ve korkularını besleyerek doğru kararlar almasını engellemiştir.  

İslam coğrafyasında 2010 yılında Tunus’ta başlayan ve Arap Baharı olarak adlandırılan hareket başta olumlu bazı gelişmeleri kulağımıza taşısa da; devrimlerde gecikmelerin yaşanması, kurulan yeni hükümetlerin yakalarını batılı emperyalistlere kaptırması ve yapılacak reformların yapılmaması ile çıkmaza girdi. “Sömürgeleri özgürleşen, çıkarları zedelenen” batılı güçler ise; ivmesi azalan bağımsızlık hareketlerini durdurmaya çalışarak kan kaybetmek yerine bu hareketin yönünü değiştirmeyi tercih etmek pek akıl dışı bir hareket değildi elbette… Bölgedeki kiralık katillerin, lejyonerlerin ve terör örgütlerinin kiralanması ile bu plansız ve tepkisel başlayan hareket sonuç olarak emperyalizmin amaçları için hizmet etmeye başlayan bir hal aldı.

Bölgemizde bunun son örneği maalesef komşumuz Suriye’de 5 yıldır gözlerimiz önünde yaşanmaya devam ediyor.  En başta tamamen yerli olan ve halkın taleplerini yüksek sesle duyurma amacı taşımakta olan “Suriye Devrimi” halk arasında ortak bir aklın kurulamaması ve gerekli toplumsal birlikteliğin sağlanamaması neticesinde, amacına ulaşmada gecikmeye başladı. Bu yaşanan gecikmeler ise uluslararası güçlerin ve yerli lejyonerlerinde devreye girmesi ile maalesef kör bir düğüm halini aldı. Bu kör düğüme ülkemizi de dolamak isteyen bu batılı güçler ise ülkemizdeki her türlü terör örgütünü fütursuzca desteklemeye günümüzde de devam etmektedir. Önceki yıllarda gizli olarak sürdürülen bu destek faaliyetleri artık gizlenemez boyutlara ulaşmış durumdadır. Son 3 yıldır her türlü baskı ile sınırlandırılmak istenilen ülkemizde terör örgütleri bir noktadan yönetildiklerini itiraf edercesine beraber hareket etme kararını açıklayarak ülkemize her koldan saldırmaya devam etmektedir.

15 Temmuz gecesi bu iş birliğinin “en küstah sahnesine” şahit olduğumuz kanlı darbenin başarısız olması karşısında hayal kırıklığına uğramış olan bu güçler yaralı bir hayvanın sağa sola bilinçsiz saldırması gibi ülkemizdeki tüm piyonlarını hep beraber sahneye sürerek bu saldırılarını yoğunlaştırma yoluna gitmiştir.  Milletimizi terör saldırıları ile yıldırarak bir kaos ortamının oluşmasını isteyen bu güçler son günlerde ekonomi kozunu da etkin olarak kullanmaya başlamıştır. Bunun neticesi olarak milli paramız uluslararası birtakım olayların da etkisi ile değer kaybetmiş fakat yeniden toparlanma aşamasına geçmiştir. Her gün yaşanan olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa kapılarak ayrışmamızı isteyen bu güçler aslında amaçlarına ulaşamayacaklardır. Zaten bozulmaya başlayan birliktelikleri, zayıflayan ekonomileri ve dünyanın farklı coğrafyalarından yükselen feryatlar bunun açık birer göstergesidir. Nihayetinde gelişen tüm bu kontrolsüz olaylar bu güçlerin ne kadar zayıfladığının ve çökmekte olduğunun birer öncü habercisidir.

Burada insanımıza düşen görev oynanan bu kirli oyunların farkına varmak, çatışma ortamını körüklemek yerine çalışarak ve yardımlaşarak başarılı olmaktır. Bizim ihtiyacımız olan birlik kendi içimizde kurulmalıdır. Dışardan gelen her türlü fikir ve yardım başkasına hizmet etme amacı taşımaktadır. Milletimizin parçalanmasının bizlere değil yüz yıl önceki gibi başkalarına yarayacağını unutmamalıyız.  Fakat yine de bu olaylar karşısında millet olarak “Her şeye rağmen, Elbette her şey güzel olacak” demeli umutlarımızı besleyerek toplumumuza güç verecek eylemlere destek olmalıyız.

Son söz olarak terör örgütlerini ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyorum. Akıttıkları kanların karşılıksız kalmamasını temenni ederek, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.