MIŞ-GİBİ-YAPMAK - Urfa Objektif Haber
» Birecik’te Fırat’ta giren çocuk boğuldu » Ziraat odasında bayramlaşma » İbrahim Aksoy’dan Bayram mesajı » Yaşlı kadından Şasemkom Başkanına şok sözler » Samanlar arasında sevkiyat
  haber
  haber
› MIŞ-GİBİ-YAPMAK

MIŞ-GİBİ-YAPMAK

Son anlarını yaşadığımız 2016 yılında ülkemiz ve islam alemi pekçok sıkıntılar atlattı. Bu olumsuzlukları saymak istediğimizde pek çoğumuz benzer şekillerde "dış referanslı" pekçok olayı bir ağızdan sıralayacaktır. Fakat esasen "ötekini" fütursuzca eleştirmek ve bütün suçu başkasına atmak kolay olsa da, yaşanan bu sıkıntıların önemli bir kısmının çözümü -sadece- kendi içimizde yatmaktadır.

 

İç ve dış kaynaklı birçok sorun işin "hizmet" yönüyle alakalıdır. Her sektör ve kurumda karşılaşılan sorunların temel nedeni ise "mış-gibi-yapmak" tır.

Bizler ancak bu son cümledeki "mış"lardan vazgeçmeli ve artık tüm kılcallarımıza işlemeye başlamış olan "gibi" yapmaları bırakıp olayın özüne yani sadece "yapmaya"  dönmeliyiz.

 

"Çalış-mış gibi yapmak" yerine "çalışmayı", "üret-miş gibi yapmak" yerine "üretmeyi", "sev-miş gibi yapmak" yerine, "sevmeyi", "inan-mış gibi yapmak" yerine ise "inanmayı" seçtiğimizde; yaşadığımız sorunların büyük kısmının çözüleceğini hep beraber gözlemleyeceğiz...

 

Eğitimden, sanayiye, hatta sosyal yaşamımıza kadar tüm alanlarda taklit üzerine kurulu bir bir düzen içerisinde var olma savaşı vermekteyiz. Olsak bile biz olmayacağımız bu kolay yollu taklitçilik sandığımızın aksine sorunlara çözüm üretmekten ziyade dahada derinleştirip yeni sorunlara kapılar aralamaktadır. Köklü geçmişimizi ve tecrübelerimizi önümüze katarak taklitçilikten artık vazgeçmeliyiz. İşte bizi ülkeler ve toplumlar nezdinde en ön sıralara itecek güç burada yatmaktadır.   İnsan odaklı, katma değeri yüksek, özgün işler ile Dünya'nın refah ve huzurunu arttırmak pekala mümkün!!!

 

2017 yılının "kontrolü kendi elimize aldığımız" ve "gerçek işler başararak" tüm toplumlara örnek olmamız dileğiyle...
Mutlu ve Huzurlu Seneler Dilerim..

Mustafa Akgül

 

Tarih : 31 Aralık 2016 Saat : 17:14       Okunma Sayısı : 8895  
YORUM EKLE
AD SOYAD   

  haber
  haber
  • Rahmetli, REHİME SABUNCU
    SARI KINAÇ TAZİYE EVİ

  • Rahmetli, HALİT BAĞMANCI
    DEHVARİ TAZİYE EVİ

  • Rahmetli, FİDAN DOĞAN
    İMAM DEMİR TAZİYE EVİ