MIŞ-GİBİ-YAPMAK

Son anlarını yaşadığımız 2016 yılında ülkemiz ve islam alemi pekçok sıkıntılar at

9158 Okunma

Son anlarını yaşadığımız 2016 yılında ülkemiz ve islam alemi pekçok sıkıntılar atlattı. Bu olumsuzlukları saymak istediğimizde pek çoğumuz benzer şekillerde "dış referanslı" pekçok olayı bir ağızdan sıralayacaktır. Fakat esasen "ötekini" fütursuzca eleştirmek ve bütün suçu başkasına atmak kolay olsa da, yaşanan bu sıkıntıların önemli bir kısmının çözümü -sadece- kendi içimizde yatmaktadır.

 

İç ve dış kaynaklı birçok sorun işin "hizmet" yönüyle alakalıdır. Her sektör ve kurumda karşılaşılan sorunların temel nedeni ise "mış-gibi-yapmak" tır.

Bizler ancak bu son cümledeki "mış"lardan vazgeçmeli ve artık tüm kılcallarımıza işlemeye başlamış olan "gibi" yapmaları bırakıp olayın özüne yani sadece "yapmaya"  dönmeliyiz.

 

"Çalış-mış gibi yapmak" yerine "çalışmayı", "üret-miş gibi yapmak" yerine "üretmeyi", "sev-miş gibi yapmak" yerine, "sevmeyi", "inan-mış gibi yapmak" yerine ise "inanmayı" seçtiğimizde; yaşadığımız sorunların büyük kısmının çözüleceğini hep beraber gözlemleyeceğiz...

 

Eğitimden, sanayiye, hatta sosyal yaşamımıza kadar tüm alanlarda taklit üzerine kurulu bir bir düzen içerisinde var olma savaşı vermekteyiz. Olsak bile biz olmayacağımız bu kolay yollu taklitçilik sandığımızın aksine sorunlara çözüm üretmekten ziyade dahada derinleştirip yeni sorunlara kapılar aralamaktadır. Köklü geçmişimizi ve tecrübelerimizi önümüze katarak taklitçilikten artık vazgeçmeliyiz. İşte bizi ülkeler ve toplumlar nezdinde en ön sıralara itecek güç burada yatmaktadır.   İnsan odaklı, katma değeri yüksek, özgün işler ile Dünya'nın refah ve huzurunu arttırmak pekala mümkün!!!

 

2017 yılının "kontrolü kendi elimize aldığımız" ve "gerçek işler başararak" tüm toplumlara örnek olmamız dileğiyle...
Mutlu ve Huzurlu Seneler Dilerim..

Mustafa Akgül