Kitap Olsan Kaç Satarsın?

İnsan, sosyal bir varlıktır. Hayatını devam ettirmesi için diğer insanlarla iletişim kurma

2394 Okunma

İnsan, sosyal bir varlıktır. Hayatını devam ettirmesi için diğer insanlarla iletişim kurmak zorundadır. İnsanlarla iletişim kurabilmek duygu, düşünce ve isteklerini ifade etmek için kullanabileceği en önemli araç ise “dil”dir. İşte bu unsur konuşmanın da dinamiğini oluşturmaktadır.

 

İnsan ilişkileri ve iletişimin önemine bakacak olursak; insan dünya, hatta kâinatın yaratılış sebebi… Yaratılan ne varsa hep insana hizmet ediyor, hayatın merkezinde insanlarla ilişkiler var diyebiliriz. İnsanlarla ilişkisi kötü olan, kendini doğru ifade edemeyen, çevresindeki insanları anlayamayan birinin, hayatta başarılı olma şansı çok azdır.

 

İletişim konusunda insanları tıpkı kitaplara benzetiyorum. Bu benzetmeyi karşılaştırmalı olarak 4 aşamada yapacağım;

 

Kapak, giriş, gelişme ve sonuç…

 

1-KAPAK: kitabın kapağı sadece %10 önemlidir. Çünkü kapaktan ziyade içindekiler daha değerlidir.

 

İnsanların da ismi, boyu, posu, güzelliği veya yakışıklılığı da, tıpkı bir kitabın kapağına benzer. Yani sadece %10 önemlidir.

 

2-GİRİŞ: Bir kitabın giriş kısmı güçlüyse sizi çeker ve okumaya devam edersiniz ve bu da % 30 önemlidir.

 

İnsanlarda da fiziki özelliklerden sonra gelen şey, dış görünüştür, yani beden dili. Duruşumuz, yürüyüşümüz, giyim kuşamımız, göz temasımız, yüz ifademiz vs… Beden dilimiz, ağzımızdan tek kelime çıkmadan, bizim hakkımızda çok önemli ipuçları verir. Özgüvenden, kültürümüze, kişiliğimize ve hatta karakterimize kadar. Bu da tıpkı bir kitabın giriş kısmı gibi, %30 önemlidir.

 

3-GELİŞME: Bu kısım eğer etkileyiciyse sizi sürüklemeye başlar ve okudukça daha çok bağlanırsınız. Bu da yine % 30 önemlidir.

 

İnsanlarda da bu durum, yani gelişme kısmı, sözün ve konuşmanın devreye girdiği aşamadır. Yani konuşma sanatı dediğimiz diksiyon. Fiziksel özellikleriniz çok iyi olabilir, beden dilinizi de çok iyi kullanabilirsiniz ama eğer düzgün bir lisan kullanmıyorsanız, ağzınızdan çıkan kelimeler net ve anlaşılır değilse, insanlar sizi anlamakta zorlanıyorsa, ses tonunuz kötüyse! Sıkıntı var demektir ve bu da yine %30 önemlidir.

 

4-SONUÇ: Kitabın son aşaması olan bu kısım da çok önemlidir ve eğer can alıcı fikirler, size bir şeyler katan, sizi düşünmeye, harekete geçirmeye yarayan değerler varsa buradan da % 30luk puanı alır.

 

Sonuç kısmı çarpıcıdır çünkü burada iletişim becerileriniz devreye girer. İletişimle ilgili en güzel sözü, Mevlana Hazretleri söylemiştir. Diyor ki; İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, konuşmalarıyla uğurlanır. Konuşurken insanları ne kadar dinlediğiniz, ne kadar anladığınız, kendinizi ne kadar ifade ettiğiniz çok önemlidir. Sizi dinleyen insanlar sizden sıkılıyor mu, bir an önce konuşmanızı bitirmenizi mi bekliyor, konuşmalarınızda insanların duygularını ne kadar harekete geçiriyorsunuz, düşüncelerinizi nasıl aktarıyorsunuz, akıcı ve tatlı bir sohbetiniz mi var, yoksa monoton ve sıkıcı bir konuşma tarzınız mı? Bunların değeri iletişim ve ifade etme konusunda çok önemlidir ve buradan da 30 puan alırsanız, 100 puanı tamamlarsınız.

 

Fiziğiniz dışında, kendinizi bu üçünden hangisinde başarılı buluyorsanız, kendinize 30 puan verin. Çok yakışıklı ya da çok güzel olabilirsiniz ama iletişimde, giyim kuşamda, insanları etkilemede iyi değilseniz, problem var demektir.

 

Yazar hakkında detaylı bilgi için: www.mehmeteminyesil.com