Fırat’a Atılan Çöpler Halk Sağlığını Tehdit ediyor

Fırat Nehrine atılan atıklar hem çevreyi hem de insan sağlığını tehdit ediyor.

6569 Okunma
Son yıllarda yaşanan çevre kirliliği Fırat Nehrini de olumsuz yönde etkiliyor. Bu duruma son vermek adına Birecik Kaymakamlığı vatandaşlara duyuruda bulundu. Birecik Kaymakamı yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;
 
Fırat Nehri ve Birecik Barajı çevresinde suya atılan tüm atıklar başta plastik hammaddeli malzemeler olmak üzere baraj gövdesindeki kayalık bölgelere toplanmakta bir kısmı ise enerji üretimi yapan baraj türbinlerine gelmektedir.
 
Birecik-Nizip HES, baraj gölünde periyodik aralıklarla temizlik yapmaktadır. Son olarak Ekim 2017 tarihinde yapılan temizlik sırasında sadece baraj gövdesinde 1O römork dolusu atık toplanmıştır.
 
Baraj gölüne atılan atıklar enerji üretiminde ciddi sorunlara yol açtığı gibi gölün suyunu içme suyu olarak kullanan halkımızın sağlığını da tehdit etmektedir. Aynı zamanda gelecek nesillere temiz çevre ve içilebilir bir su bırakmak hepimizin üzerine düşen bir görevdir.
 
Birecik İlçesi sınırları içerisinde bulunan baraj gölüne halkımızın atıklarını atmayacaklarına ve bu konuda duyarlı davranacaklarına yürekten inanıyoruz. Duyarlılıklarından dolayı vatandaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz.
 
Kamuoyuna duyurulur.
 
 
 
Etiketler Birecik Fırat Nehri Çöp Atık Çevre Baraj