Şanlıurfa’da Tarım ve Sanayi Üniversitesi Kurulsun

Akbıyık, Şanlıurfa'ya "Tarım ve Sanayi Üniversitesi" kurulmasi yerinde olur dedi.

2152 Okunma

Şanlıurfalı yazar Abuzer Akbıyık Şanlıurfa’nın potansiyelinin sanayi ile birleşmesinin gerektiğini vurguladı. Akbıyık yaptığı açıklamada;

Son günlerde Tarım Bakanın da Şanlıurfalı olması nedeni ile Şanlıurfa'ya 2. Üniversite olarak "Tarım Üniversitesi" kurulması konusu konuşulmaktadır. 
Urfa gerek nüfus, gerekse arazi büyüklüğü bakımından 2. bir üniversiteyi çoktan hak etmiştir. 

Büyük ve sulanan arazileri düşünüldüğünde verimliliğin arttırılması, ürün desenin arttırılması gibi konular düşünüldüğünde Tarım üniversitesinin kurulmasının uygun olacağı düşünülmektedir. 

Fakat bence, tarım ürünü sanayi ürününe dönüştüğü zaman değer kazanmaktadır. Örneğin bir kilo pamuk fiyatı ile bir kilo gelen gömlek fiyatını karşılaştırdığınızda bunu en bariz şekilde görebilirsiniz. Bu nedenle Şanlıurfa ve çevresinde elde edilen tarımsal ürünlerin yine Şanlıurfa'da kurulacak sanayi tesislerinde işlenerek nihai ürün halinde yurt içi ve yurtdışında satılması Şanlıurfa ekonomisine çok daha fazla değer katacaktır. Örneğin; pamuğun işlenmesi ile ilgili yağ, iplik, dokuma, boyama, konfeksiyon tesislerinin kurulması ile işsizlik azalacak, refah seviyesi yükselecek ve Urfa'nın çehresi değişecektir. Bu sanayi tesislerinin planlanması, kurulması, işletilmesi, tesislerde ar-ge çalışmalarının yapılması, üniversitede yetişmiş insan gücü ile olacaktır. 

Netice olarak Şanlırfa'da "Tarım ve Sanayi Üniversitesinin" kurulması daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

 

Etiketler Abuzer Akbıyık Şanlıurfa Tarım ve Sanayi Üniversitesi
  1. Yorum Yapan : misafir

    çiftçilerin çocuklarını tarımla ilgili meslek yüksek okullarında okumaya teşvik etmelerinin tarımın gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum