Reji Kilisesi’nin Sırrı Çözüldü

Urfa’nın önemli mabetlerinden Reji Kilisesinin bilinmeyen özellikleri günyüzüne çıkıyor.

5749 Okunma
Şanlıurfa’ nın önemli mimari ve kültür eserleri arasında yer alan Reji Kilisesinin isminin nereden geldiğini Araştırmacı Yazar Mehmet Oymak sizler için araştırdı.
İşte Şanlıurfa’nın Reji Kilisesinin tarih içerisindeki yolculuğu ve günümüze kadar ulaşan Reji isminin anlatıldığı o yazı;
 
Eski urfanın tarihi yapıları aynı zamanda Şanlıurfa’nın kimliğini oluşturmakta. İşte Reji’de bunlardan birisi. Reji Nedir sorusunun cevabı bu kelime osmanlının son dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarında çok yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Osmanlı imparatorluğunun bu dönemler arasında Uluslararası borçları vardı kapitilasyonlar sonucunda işte bu borçların tasfiyesi için uluslar, diğer ülkeler, devletler bir teşkilat bir şirket kurdular. İşte bu şirketin kısa adı rejiydi. Bu şirketin temsilciliklerinin bulunduğu illerde de reji kurumunun binaları vardı. Reji Kilisesinin bulunduğu yerde reji tarafından kurulan daha ziyade tütün paralarını tahsil eden ve bunu bu şekilde borcun tasfiyesi için alan bir kurumdu. Urfa’nın Reji anlamı bilinmeden kullanıldı ve günümüzde Reji Kilisesi bu isimle tanındı. Son zamanlarda restore edilen Reji Kilisesi ziyarete açık bir şekilde Urfa’nın önemli bir kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.
 
 
Etiketler Şanlıurfa Reji Kilisesi Mehmet Oymak