Gazeteciler Sadece Gazeteciler Gününde Hatırlanıyor

Şanlıurfa’da gazetecilik mesleğinin geldiği nokta içler acısı.

3419 Okunma
Şanlıurfa’da özellikle yerel gazete, İnternet Haber Siteleri ve televizyon kanallarının büyük bir çoğunluğu gerekli ilgi ve alakayı göremediği için yayın hayatına son vermeye karar veriyor.
 
Türkiye genelinde son günlerde gündeme gelen taşeron işçilerin kadroya alınması haberleri Basın Yayın Organları tarafından desteklense de bu haberleri gündeme getiren ve kamu görevi yapan gazeteciler ile ilgili herhangi bir çalışma veya iyileştirme ne yazık ki yapılamadı.
 
Özellikle sosyal medyada yerel haber kaynaklarının olaylara objektif bakamadığını ileri süren vatandaşların Basın Yayın çatısı altında gerçek gazetecilerin ne devletten ne de yerel yöneticilerden gerekli desteği alamadığını belirtmek gerekir. 
 
İnternet Haber Sitelerinden, Televizyon Kanallarına medya sektöründe emek vermiş gazetecilerin ayakta kalabilmeleri için devletin, en azından yerel yöneticilerin teşvikinden faydalanmaları ve yayın hayatlarına devam etmeleri gerekiyor. Ama özellikle Şanlıurfa’da bu işi hakkıyla yapmak isteyen gazeteciler yola çıktıkları bu önemli görevde teşvik aldıkları yerel yöneticilerin olumsuz haberlerini yaptığında gerekli desteği alamıyor. Bu da Şanlıurfa’da yerel gazetecilerin olaylara olumlu baktığı kadar olumsuzlukların üzerine gidememelerine neden oluyor.
 
Şanlıurfa’da “Sözde Gazetecilerin” Urfa’daki önemli kişilerin arkasına sığınarak iş yapması da gazetecinin maddi anlamda bağımlı kalmasından doğan sorunlar içersinde yer alıyor. Bu şekilde çalışmayıp gerçeği vatandaşlara sunan gazeteciler ise bu düzene çok fazla dayanamayıp emek verdikleri mesleklerini bırakmaya zorlanıyor.
 
Şanlıurfa’da özellikle bazı kurum ve kuruluşların olumsuz haberlere karşı tahammülsüzleri gerçek gazetecilerin işini yapmalarına engel oluyor. Şanlıurfa’da gazetecilik mesleğinin hakkıyla yapılabilmesi için ya çok zengin olmak ya da yerel kurum ve kuruluşların olumsuz haberlerini görmezlikten gelip sadece olumlu yönde haberlerini yayınlamak gerekiyor. Şanlıurfa’da maddi imkansızlıklar nedeniyle gerçekten bu işi hakkıyla yapan birçok yayın kuruluşu yayın hayatına son vermiş farklı iş kollarında çalışmaya başlamıştır. Bu karadüzenin bitmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması ve gerçek gazetecilerin ayırt edilip kimseye bağlı kalmadan yayın hayatını sürdürmeleri gerekiyor.
 
 
Etiketler Şanlıurfa Gazeteci Reklam Kalemşor