Urfa’daki Bu Yer Birçok Film Setine Ev Sahipliği Yaptı

Araştırmacı Yazar Mehmet Oymak Germuş Köyünü araştırarak Urfalılara önemli açıklamalarda bulundu.

4472 Okunma
Oymak Germuş araştırmasında şu ifadelere yer verdi;
Bugün şehre çok yakın bir mesafede ama eminim ki birçok kişinin görmediği bir yerdeyiz. Burası şehir merkezine 6-7 km mesafede ama imar olarak ta şehre girmiş olan bir bölge. Şehrin kuzeydoğusu’nda eski adıyla Germüş olan tarihi köydeyiz. Yürüyüşle bir iki saat mesafede olan bu tarihi yeri size anlatmaya çalışacağım.
 
Germüş ise Germüş’ün tarihi adı yeni adı ise birçok tarihi merkezde olduğu gibi değiştirilmiş yeni bir ad verilmiş yeni adı ise Dağeteği. Karaköprü tarafından gidildiğinde doğuda kalan Mardin’e gidildiğinde kuzeyde kalan bir yerleşim merkezi. Bu yerleşim merkezi hakikaten çok özel.
 
Germüş köyü aslında bir köyü değil tarihi bir şehrin izlenimini vermektedir. Germüş köyündeki yapılara baktığımızda hem kapılarda hem pencerelerde çok farklı tarzda kemerler kullanılmış.Bu da bize buranın çok usta mimarlar tarafından yapıldığını göstermektedir.
 
Germüş köyü ülkemizin genelinde aslında biliniyor. Belki Germüş adıyla yada Dağeteği olarak bilinmiyor ama bu köy bu özelliklerinden dolayı bir film seti olarak kullanılıyor. Özellikle Gurbet Kadını uzun bir süre burada çekildi. Aynı şekilde yaralı yürek dizisi de burada çekilen filmler arasında.
 
Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki Osmanlı’nın son döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında da dikkat çekici bir yönü var Germuş’un. Onları da sizlere aktarmaya çalışacağız.
Tarihi kitaplar, belgeler Germuş’un iki özelliğinden bahseder.Bunlardan birisi bir su kaynağının olduğu söylenir. O suyu da Sadun Paşa’nın konağının altında görebiliyoruz. Zaten burada bir su ve kanal sistemi de oluşturulmuş. Germuş köyünde bulunan bu pınar çok canlı ve yoğun bir su iken şu anda kuraklığında etkisiyle zayıflamış. Yağışın az olduğu seneler bu su da azalıyor. Ama herşeye rağmen yine de bu kaynak akmaya devam ediyor. Bunu da Germuş Çayı olarak isimlendirilebilir.
 
Germuş köyünün kuzey tarafında köyün germuş dağlarına yaslanan bölümündeyiz. Burada meşhur Germuş kilisesi bulunmaktadır. Terk edilmiş bir kilisedir. Aziz Yakup adına yapıldığı söylenmektedir. Osmanlı İmparatorluğu bölgeyi fethettiği zaman Germuş köyü gayrimüslimlere ait bir köy idi. Zaten Urfa’nın köylerinde o dönemdeki belgelerde gayrimüslim vatandaşlar yoktu. Sadece Cavsak ve Germuş’ta gayrimüslimlerin olduğu söylenir. İşte bu kilise o dönemdeki bir kilisenin üzerine yeniden yapılmıştır.
 
 
Etiketler Şanlıurfa Germüş Köyü Germüş Kilisesi Film Seti Mehmet Oymak