Urfa’daki engelli vatandaşlara neden bakılmıyor?

Urfaobjektif.com köşe yazarı Ali Aslan Şanlıurfa’nın kanayan yarası engelli bireylerin sokağa atılması ile ilgili köşe yazısında önemli konulara değindi.

7598 Okunma
Şanlıurfa’nın birçok mahallesinde adeta kaderine terk edilen engelliler hem kendilerine hem de vatandaşlara zarar veriyor.  İşte Ali Aslan’ın yazdığı  o köşe yazısı;
 
İnsanı yaratan Allah, onu kendisinden sonra en değerli varlık olarak yaratmıştır. İnsana verilen değere baktığımız da ay, güneş, yıldızlar, dağlar, ovalar, hayvanlar, nehirler, denizler, okyanuslar ve hatta kâinat insan için yaratılmıştır. Her bir varlık insana hizmet etmek için vardır. Bütün varlıklardan üstün olan insan, gel görelim akli dengesini yitirdiğinde hayvanlardan daha aşağı duruma düşüyor gibi bakılıyor. Evet, bu son cümlem biraz ağır olmuş olabilir; sizce de öyle değil mi?
 
Bir de sizin pencerenizden bakalım.
Şanlıurfa’mızın belli başlı yerlerinde özellikle merkezi yerlerde aklı dengesi yerinde olmayan insanlarımız başıboş bırakılarak hem kendilerine hem çevresindeki insanlara zarar veriyorlar. Onların (aklı dengesi yerinde olmayan insanların) denetimi için devlet ailelerine refakatçı maaşı veriyor. Eğer bu aile refakatçı maaşını alıp görevini yapmıyorsa devletimiz bunu denetleyip o ailelere vereceği refakatçı maaşlarını, onların konaklayabileceği bir hastanede çalışan personele vererek hem istihdama fayda sağlamış olur hem de akli dengesi yerinde olmayan insanlarımızı daha sağlıklı daha hijyenik bir ortamda daha temiz bir dünya onlara sunmuş oluruz. Şimdi sizinle aynı pencereden baktık sanırım.  
 
Biz Şanlıurfa olarak duyarlı bir memleketiz. Çünkü her şeyden önce Peygamberler şehriyiz. Bu insanları mağdur etmememiz gerekir. Başka memleketlerde bırakın insanlara barınacak yer, hayvan barınağı yapmışlar. Bizim buradaki insanlarımız ne kadar aklı dengesi yerinde olmasa da ne kadar üstünü başını açıp çevresine rahatsızlık verseler de şunu unutmamız gerekir ki onlar insandır. Onlar hayvanlardan çok çok üstün varlıklardır. Bu sebeple onları ihmal etmememiz gerekir. Çünkü bizler duyarlı insanlarız.
 
 
Etiketler Ali Aslan Köşe Yazısı Engelli Şanlıurfa