Alimlerimizin iki eksiği Cihad, Siyaset

Yaklaşık 14-15 senedir çok azı hariç şeyhlerimiz, mollalarımız, müderrislerimi

2061 Okunma
Yaklaşık 14-15 senedir çok azı hariç şeyhlerimiz, mollalarımız, müderrislerimiz, hocalarımız ne hikmetse Cihad kelimesini kullanmamaktadırlar. Yeni yetişen gençler de Cihad kelimesini duymadıkları için Cihad ‘ın ne manaya geldiğini bilmemektedirler. Sohbetlerde bulunuyoruz, vaizler dinliyoruz, hutbeler dinliyoruz, çok şeyler dinliyoruz ama cihad kelimesini duymuyoruz.
İslam’ın şartı beştir, zirvesi cihattır. Cihad namazdan, oruçtan önce gelir, hac ’da öyle. Cihad kelimesi kullanılmadığı için ve Cihad terk edildiği için istediğimiz zaman Hac’a gidemiyoruz. Biz bugün namaz kılabiliyor, oruç tutabiliyorsak, babalarımızın, dedelerimizin cihadı dolayısıyla ifa edebiliyoruz. Biz, çocuklarımıza, torunlarımıza cihadı öğretmediğimiz için onlara ihanet ediyoruz, yazık ediyoruz, ahiretlerini kızartıyoruz. Bir gün uyanırlarsa belki gelip mezarımıza tükürürler. 
 Gelelim siyasete, neredeyse ilmin çok türünü bilen o ünvanlılar maalesef cihad konusunda olduğu gibi siyaset konusunda da sınıfta kalmışlardır. Maazallah, kullandıkları bir cümle var ki insanı çok büyük bir tehlikenin içine sokar: O da, biz siyasetle uğraşmıyoruz demeleri.
Merhum Derviş Hoca bize; İslam’la eş anlama gelen on iki ad söylerdi. Hatırladığım kadarıyla, milli, millet, milliyet, din, kitap, kuran, şeriat, tarikat, ümmet, devlet, siyaset, eşittir İslam. Biz siyasetle uğraşmıyoruz diyorlar. Ne demek biz siyasetle uğraşmıyoruz. Siyasetle uğraşmıyoruz demek İslam’la uğraşmıyoruz demektir. 
Ya ne ile uğraşıyorsunuz. Bir Yahudi’nin, bir Hristiyan’ın kullandığı bu cümleyi, siz bir Müslüman olarak nasıl kullanırsınız. Politika ile uğraşmıyoruz deseniz tamam deriz.
Son olarak şunu bilmekte fayda var Hz. Peygamber kâinatın en büyük siyasetçisidir. 
Mahmut Apaydın.
 

  1. Yorum Yapan : matya

    selamünaleyküm yazılarınızı her zaman okuyor ve takdir ediyorum rabbim size hayırlı saglıklı uzun ömürler versin yazma ve nokta atışı yazılarınızı daha sıklıkla görmek istiyoruz saygı ve dua ile selametler. urfa objektiff ailesinede sizin gibi degerli ve tecrübeli alimlere yer verdigi icin teşekkürü bir borc bilirim veselam.