BU NESİL NEREYE GİDİYOR?

     Çocukların Eğitim durumuna bakacak olursak, şuan yetişen öğrencil

9825 Okunma

     Çocukların Eğitim durumuna bakacak olursak, şuan yetişen öğrencilerimiz gerçek hayattan bihaber, sadece sınav moduna göre hazırlanıyor. Maalesef sınav kolik bir nesil yetiştiriyoruz. Bu durum sonucunda ise sadece soru bankalarındaki şıklı soruları çözebilen ( çözebilirse ) günlük yaşam problemlerinin çözümünden uzak bir gençlik ile karşı karşıyayız.

     Ecdadımızın eğitim sistemine bakacak olursak çocuklar örf, adet, milli kültür pozitif ilimlerle harmanlanarak bir eğitim süreci oluşturulmuş ve bu sayede Bilim adamları Devlet Yöneticileri ve Büyük Liderler yetişiyordu. Bir örnek verecek olursak Akşemsettin ile Fatih Sultan’ı ele alalım. Babası padişah olan Fatih Akşemsettin’in yanında dersler görüyor fakat Fatih ders saatlerinde o kadar yaramazlık yapıyor ki hocası Akşemsettin dersi yapamayacak hale geliyor. Her defasında benim babam Padişahtır deyip, Akşemsettin’e tehditlerde bulunuyor ve en sonunda Akşemsettin karar veriyor Padişahın huzuruna çıkıp bu durumu anlatıyor. Ve Padişah, Şemsettin’in kulağına bir şeyler fısıldıyor. Akşemsettin bu olaydan sonra ne kadar tuhaflaşsa da yapacak bir durum bulamıyor.

     Ve yine ders zamanı Akşemsettin zorlukla ders işlemeye çalışıyor. O esnada Padişah (ll.Murat) içeri giriyor. Tabi bu içeri giriş, kapı çalınmadan bir giriş oluyor. Akşemsettin, Padişaha bir tokat atarak ve arkasından sen kapı çalmadan içeri nasıl girersin bilmez misin biz burada ders işleriz diye hakarette bulunuyor. Bu durum karşısında Fatih öyle bir hal alıyor ki; ‘’ Hocamın sözü Padişahın üzerindeymiş’’ ve Fatih öyle bir Fatih oluyor ki çağ kapatıp, çağ açan Fatih Sultan Mehmet oluyor.

     Şimdiki eğitim sistemimize bakacak olursak öğretmenlerimiz, öğrencilerimize bir şeyler ifade edecek ise o konu TEOG-YGS-LYS müfredatında varsa öğrenci dinlemeye değer buluyor. Aksi halde öğretmenin anlatacağı konu çocuğun edebi, ahlaki kültürü ve değeri üzerineymiş hiç önemli değil, çocuk ve ailesi için hepsi önemsiz.

     Öğrencilerimizin YGS’ye ayırdığı vakti başka bir alana ayırmış olsa o alanda bir şeyler icat edecek duruma gelir. Yani mucitleşir. Bu derece çocukları kişiliklerinde uzaklaştırıp sınav kolik bir zihniyetle yetiştiren sistemin içinde çocuklar öz güveni, girişimciliği inovasyonu geliştirecek bir dersin olmaması, sınav sistemi ile yetişen bir neslin; örf, adet, kültür ve değerlerinden uzaklaşarak başkalaşıyor.

     Bu duruma karşı neler mi yapılabilir.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Lise dönemindeki puanlar hesaplanarak öğrencinin üniversitede hangi bölümü seçeceği belirlenebilir. YGS sistemine ayıracakları zamanı girişimciliğe, üretkenliğe ve kendi değerlerine ayırmış olacaklardır. Bu durum sayesinde kendini gerçekleştirmiş bir birey yetişecektir.