Ne Kadar Bizdensin?

Yıllardır kıymet terazimiz kendinden olanı hep hafif tartıyor maalesef. Sahip olduğumuz değer

1126 Okunma

Yıllardır kıymet terazimiz kendinden olanı hep hafif tartıyor maalesef. Sahip olduğumuz değerleri elimizdeyken anlayamıyor kültür ve sanat camiasındaki erk sahipleri. Bu camia içerisindeki hemen herkeste bir “memleket sevdası” varsa da yerli olanla “hep rekabet halindeler”. Bir şey üretmemiş olmanın mahcubiyetiyle olsa gerek karalama telaşındalar pek çok şey üretenleri. Memleket için düşünen ve eser ortaya koyanlarla bir kirli bir yarış halindeler,


Oysa sahip olduğumuz tüm değerlerin elimizdeyken kıymetini bilmeliyiz. Ne zamanki yitiririz bu değerleri ve o zaman kapattıkları açıklarımızın farkına varırız yoksa. Tıpkı anne ve babamızın kıymetini bilmediğimiz gibi hayatlarında, öldüklerinden sonra anmaya, anlamaya çalışmamalı onlar henüz aramızdayken sarılmalıyız ellerine...


Tüm önemli değerlerimiz gibi sanatçılar da yaşarken sayılmalı artık bu kentte.


Bu kent için ne kadar kıymetli olduklarını söylemeliyiz kulaklarına.


Yaşarken isimleri anılmalı ve hâk ettikleri değer hakkaniyetle sunulmalı kendilerine. Hakir görülen, ismi anılmayan konuşulmayan, merak edilmeyen sanatçı, ölümünden sonrada değerli olmamalıdır bence. Varlığının kıymetinin farkında değilsek hayatlarında yokluklarına da alışmalıyız pekâlâ.

Bu memlekette “bizim ekipten” olmayanlar hep yok sayılmamalı artık.  Taraf tutmadan, bencil davranmadan ve adam kayırmadan Şanlıurfa’mız için üreten herkesi hakkaniyetle kucaklamalıyız.

Bu tarafgirlik;  bir şeyler yapmak için çabalayan ve üreten önemli bir kesimi yaralıyor. Heveslerini törpülüyor, üretim süreçlerini aksatıp, yeteneklerini köreltiyor. Tabii ki bu tutum sadece bu kesime zarar vermiyor aynı zamanda bizim "biz olmamızı" engelleyip "biz kalmamızı" zorlaştırıyor.….


Bu böyle biline…


Mutlu kalın efendim.


05.04.2017