BAYRAM SONRASI 15 TEMMUZ ÖNCESİ

Dünyanın geneline bakacak olursak hiçbir inançta,  hiçbir böl

2144 Okunma

Dünyanın geneline bakacak olursak hiçbir inançta,  hiçbir bölgede ve kıtada bayramlar bizde ki gibi coşkuyla, saygıyla ve sevgiyle kutlanmıyor. Bu sevincimizi çok gören dış güçler her taraftan baskı yaparak hatta içimize kadar sızarak Müslümanı Müslümana kırdırmaya, bloklaştırmaya, ötekileştirmeye modern bir köle haline getirmek için gece gündüz demeden, yemeden, içmeden çalışmaya ant içmişlerse de şairin dediği gibi:

"Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır.
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır.
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır.
Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.
Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır.
Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır.
Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.

Sezai KARAKOÇ "

GERÇEK HALK LİDERİNİN önderliğinde 15 Temmuz Gecesi inançla, 200 yıllık hazin tarihe bir tokat atarak, eskimiş köhne Bizans oyunlarına dur diyerek TÜRK HALKI vatanına sarılmıştır. İslam coğrafyasında bayramların buruk kutlandığı yılların sayısını unuttuk. Bu unutuşun sosyolojik analizine bakıldığında siyasi yapının bakış açısının değişmesi, ekonomik yapının giderek tüm olumsuzluklara rağmen güçlenmesi  (buradaki olumsuzluk kavramının kullanmamın sebebi Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen beyaz adamlara atıfta bulunma isteğimdir.) tabi ki de komşularımızda sivillerin ölmesinden ve bölgemizde kaosun derinleşmesinden dolayı mustaribiz. Bosna ’nın acı hatırası hâlâ hafızalarımızdayken Suriye’nin Irak’ın, Yemen’in ve Filistin’in dramı bütün yakıcılığıyla gözlerimizin önünde, yüreğimizin içinde… Bu yaralı tarihi unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Bu ümmetin düşmanları yetmezmiş gibi Müslüman halkların başındaki liderlerin hırslarının getirdiği yıkımlara yenileri de ekleniyor. Tarihimize bakacak olursak bundan bir asır öncesinde Sultan Abdülhamid Han döneminde HÜRRİYET adı altında hükümeti yıkmak için yürüyüş yapanlarla ve bir asır sonrası ADALET için yürüyüş yapanlar ne garip ki aynı jargon ve sözlükle tekrar sahnelerde. Hürriyet ve Adalet için yürüyüş yapan insanlara bakacak olursak düşünceleri hükümeti yıkmak, baştaki lideri indirmek ve ülkeyi bir kaos ortamı çevirmektir. Baksanıza milletlerin ortak neşe günleri olan bayramda dahi ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu yollarda

Evet yollarda, nasıl bir mesaj ile nasıl bir doğruluk var nevalesinde neymiş: Adalet talebi ve “ Her Firavun ’un bir Musa’sı çıkar ”sert eleştirileri ile birlikte 16 Nisan halkın oylamasından sokaklara çıkma önerisini kabul etmeyen Kılıçdaroğlu Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davasında tutuklanmasından sonra yollara düştü. Bu yürüyüşe PKK ve HDP’ lilerin desteklediği gibi FETÖ cenahında darbeci askerlerin ailelerinindi destekleri geldi.

CHP’ nin İstanbul yürüyüşü ilginç bir zamanlamaya denk geldi veya getirildi. 15 Temmuz direnişinin yıl dönümü kutlamaları haftasında Kılıçdaroğlu’ nun cezaevine varması hesaplanıyor. Tabi ki bu bir tesadüf değildir. Bu 15 Temmuz Direnişinin kutlanılmasına yapılan bir yürüyüştür.