Kırlarda Çiçekler Bensiz Açacak

Konu mevsimler olunca doğanın insan üzerindeki etkisi, insanın doğa üzerindeki etkisind

608 Okunma
Konu mevsimler olunca doğanın insan üzerindeki etkisi, insanın doğa üzerindeki etkisinden oldukça fazladır. Doğa ve insan arasında inkar olunmaz bir ilişki vardır. Tıpkı coğrafya ve insan arasındaki ilişkiye benzer. İbn-i Haldun " Coğrafya Kaderdir" der. İnsan bulunduğu coğrafyanın kaderini yaşar. Bu bağlamda mevsimler de tıpkı coğrafya gibi kendilerini yaşamaya zorunlu kılar biz insanları, hatta bitkileri ve hatta irili ufaklı hayvanları.
   Her mevsim kendini yaşatır insana. Her mevsim kendi mevsiminde kendisine ait çiçekleri, meyveleri ve envai çeşit bitki, böceği barındırır içinde. Yaz mevsiminde karpuz yer ferahlar, kış mevsiminde portakal yer hastalıklardan korunuruz... İşte ancak İbret-i Alem gözüyle bakarsak bütün bu olanlara var olan hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ve bir yaratıcısının olduğunu önce aklımızla fehmeder, kalbimizle tasdik eder en sonda dilimizle bize verilen nimetler için şükrederiz.
   İnsan ömrü ve mevsimler arasında bir bağlantı kurmak zor olmasa gerek. İnsan ömrünü dört mevsime ayıracak olursak; çocukluktan gençliğe bahar, otuzdan sonra yaz, kırkbeşten sonra sonbahar ve altmışbeşten sonra kış. - Bu ayrım tamamen bana aittir ve bilimsel değildir.-  Zaten önemli olan yaş aralığı değildir kendimizi hangi mevsimde hissettiğimiz daha önemli. 
*Sonra siz bunun ardından, muhakkak ki öleceksiniz.
Ancak ölümün bizi hangi mevsimde bulacağı belli değildir,iyisi mi biz onu her mevsim bekleyelim.
Her bahar yeni doğan günün umudunu taşır üzerinde ve her insan her baharda yeni bir güne yeni umutlar ile uyanır. Nasıl ki her doğan gün yeni bir başlangıçtır insan için, her baharda doğa için yeni bir başlangıçtır. Doğa her bahar ilk mucizesini dağlarda kahverengi dallarda pembe çiçekler açarak resmediyor. Doğanın ilk mucizesi gerçekleşmeye başlıyor.
**"Rabbinin ilmi her şeyi kuşatmıştır. Hala düşünüp öğüt almayacak mısınız?"
Ahmed Arif " dağlarına bahar gelmiş memleketimin" diyor 'İçerde' adlı şiirinde. Acaba Ahmed Arif baharı mı özlemiş, memleketinin dağlarına bahar gelmesini mi yoksa hepsinden öte başka bir anlam mı yüklemiştir bu dizeye bilinmez ancak şiirin adına, Ahmed Arif'in içinde bulunduğu koşullara yaşının henüz baharında olduğuna bakılırsa belli ki bahar gelmiştir ve Ahmed Arif dağlara hasrettir.
***Dışarda gürül gürül akan bir dünya...
Bir ben uyumadım,
Kaç leylim bahar,
Hasretinden prangalar eskittim.
 
Bahar gelmiştir memleketimin dağlarına ancak "kırlarda çiçekler bensiz açacak" diyor Cahit Zarifoğlu.
Bahar herkese bahar olana dek kırlarda çiçekler bizsiz açaçak.
 
 
 
*MÜ'MİNUN/15
**Enam,80
***Ahmed Arif,Hasretinden prangalar eskittim

  1. Yorum Yapan : Abdulrezzak

    Yazılarınızın devamını bekliyoruz Halil bey

  2. Yorum Yapan : Doğan kılınjç

    Eline sağlık mehmet bey